auta

W ostatnich latach wzrasta świadomość właścicieli samochodów w zakresie ogólnego dbania o pojazd. Coraz więcej osób przykłada dużą wagę do okresowej pielęgnacji swojego auta, nie ograniczając się tylko do wlewania paliwa, sprawdzania poziomu oleju oraz rutynowych kontroli u mechanika i na stacjach diagnostycznych.

Ludzie zyskują świadomość, że samochód to często coś więcej niż tylko cztery kółka służące do przewożenia z punktu “A” do punktu “B”. Tym nie mniej auto detailing cały czas pozostaje tematem nieco niszowym, zarezerwowanym głównie dla auto-maniaków, będących pozytywnie zakręconymi osobami na punkcie motoryzacji. Czy słusznie?

Nie ma co ukrywać, że bez auto detailingu da się żyć

W końcu nie każdy musi co tydzień pucować swoje auto z dwoma wiaderkami, specjalnymi płynami, szmatkami z mikrofibry, a potem pieczołowicie wcierać wosk, najlepiej na karoserię wyczyszczoną wcześniej odpowiednią glinką. Najczęściej ograniczamy się do krótkich, często zbyt rzadkich, wizyt na automatycznej myjni samochodowej. Pół biedy, jeśli jest to myjnia bezdotykowa, która nieco oszczędza lakier, gorzej jeśli raz po raz po karoserii jeżdżą zabrudzone wielkie szczoty automatyczne, wcierając w lakier znajdujące się na nim drobne zabrudzenia i powodując mikrorysy.

auto detailing

Taki widok jest wprost nie do zniesienia dla każdego amatora auto detailingu, dla którego stan lakieru jego ukochanego auta jest rzeczą najważniejszą. Dlatego osoby takie dopieszczają swoje samochody osobiście, wydając często niemałe kwoty na różnorakie środki chemiczne i narzędzia służące do tego celu.
Pewną przeszkodą może być brak miejsca do ręcznego mycia swojego auta. W świetle obowiązujących przepisów nie można bowiem myć auta w dowolnym miejscu. Musi być koniecznie odprowadzenie brudnej wody do kanalizacji.

Mycie samochodu na zwykłym parkingu przed blokiem może się skończyć mandatem. Również popularne myjnie samoobsługowe (bezdotykowe) nie są spokojnym azylem dla miłośników auto detailingu, ponieważ tacy klienci nie są tam mile widziani. A dzieje się tak dlatego, że są oni często przyczyną kolejek, ponieważ spędzają na takiej myjni więcej czasu niż pozostali, “normalni” klienci, a przy tym myją swoje auto sami, więc zostawiają zdecydowanie mniej pieniędzy niż reszta klientów.

Jeśli więc ktoś chciałby samodzielnie przy pomocy wiaderek i szczoteczki z miękkim włosiem umyć swój samochód na stanowisku myjni bezdotykowej, to najlepiej zrobić to bardzo wcześnie rano lub późno w nocy, kiedy na myjniach praktycznie nie ma ruchu i nikt z osób pilnujących danej myjni nie zwróci uwagi (lub też też myjnia taka będzie o tej porze pozostawiona bez nadzoru).

Ale auto detailing to nie tylko samo mycie samochodu, lecz także dbanie o cały pojazd, w tym utrzymywanie w stanie zbliżonym do oryginalnego całego wnętrza auta. Dlatego można śmiało powiedzieć, że auto detailing to temat rozległy, mający wiele niuansów, to temat na którym trzeba się po prostu znać.

W tym przypadku znakomicie sprawdza się stara prawda, że najlepiej się robi to, co się kocha. Trudno sobie bowiem wyobrazić, żeby przysłowiowy “Kowalski” prawidłowo opiekował się swoim samochodem, jeśli będzie robił to pod przymusem lub ze źle pojętej rutyny. W takich przypadkach często można wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Dlatego również dobrym i ze wszech miar polecanym rozwiązaniem jest zlecenie zadbania o swój samochód profesjonalistom. Punktów zajmujących się profesjonalnie detailingiem jest coraz więcej, dlatego nie powinno być większych problemów ze znalezieniem odpowiedniego serwisu w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

mycie auta

Trzeba jednak wówczas być przygotowanym na większy wydatek niż w przypadku zwykłej myjni automatycznej, czy nawet ręcznej. Finalny koszt zależy oczywiście od zakresu zleconych prac i od ilości i klasy zużytych środków. Można zlecić czyszczenie wnętrza samochodu, polerowanie lakieru a następnie woskowanie, co jest zabiegiem gwarantującym nienaganny wygląd auta, ale starczającym na góra kilka miesięcy (zależnie od wykorzystanych preparatów).

Można też zlecić położenie na całej karoserii powłoki ceramicznej, co z kolei jest zabiegiem dużo, dużo droższym, ale gwarantującym wyśmienity i trwały efekt na lata, niekiedy nawet do 5 lat. Położenie powłoki ceramicznej jest procesem wieloetapowym, który jednak skutkuje znakomitymi efektami wizualnym oraz trwałą ochroną przed np. promieniowaniem UV, sokami z liści drzew, owadami, mikrorysami, solą drogową itp.

Ale ostateczna decyzja należy do nas

Możemy prawie nic nie robić przy samochodzie i pewnie nadal będzie on spełniał swoje podstawowe zadaniem jakim jest przewożenie nas z jednego miejsca w drugie. Jeśli jednak nasze auto to dla nas coś więcej niż tylko urządzenie do przemieszczania się, to naprawdę warto zając się auto-detailingiem. A czy będziemy to robić sami, czy też zlecimy fachowcom – zależy już od zasobności naszego portfela oraz od tego, jak bardzo jesteśmy “pozytywnie zakręceni” na punkcie swojego auta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here