jazdy doszkalające

W Polsce za pełnoletnią osobę uznaję się obywatela, który ukończył osiemnasty rok życia. Niektórzy pełnoletność łączą bezpośrednio z dorosłością, jednak z doświadczenia dobrze wiemy, że te dwie sprawy nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego.

Młodzież, która skończyła 18 lat często jeszcze się uczy. Zanim dokończą edukację, wraz z dowodem osobistym otrzymują parę praw jakich dotychczas nie mieli.
Tym często najgorliwiej wyczekiwanym prawem jest możliwość legalnego picia alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych. Chociaż, niektórzy twierdzą, że takie używki lepiej smakują, kiedy są zakazane.

Oczywiście pełnoletność nie wiąże się jedynie z tym, że młodzi ludzie mogą legalnie pić i palić. Od momentu ukończenia 18 roku życia Polak staje się pełnoprawnym obywatelem – od teraz może brać czynny udział w wyborach. Kolejnym prawem, często równie gorliwie wyczekiwanym jak legalne spożywanie alkoholu, jest możliwość podejścia do egzaminu uprawniającego do prowadzenia samochodu.

Wiele młodych ludzi czeka na swoje prawo jazdy z utęsknieniem. Z różnych powodów. Niektórzy, mieszkający na wsi dość sporo oddalonej od miasta, gdzie komunikacja autobusowa i kolejowa jest słaba (lub ta druga w ogóle nie istnieje) bez samochodu muszą odmawiać sobie wielu wypadów towarzyskich lub tracą wiele godzin dziennie na dojazd i powrót ze szkoły. Ta grupa osób rzeczywiście bardzo potrzebuje prawa jazdy.

Nie jest to tanie uprawnienie, dlatego nie zawsze wraz z ukończeniem 18 lat mogą pozwolić sobie na rozpoczęcie kursu, ale jeżeli wcześniej odłożyli na to z na przykład pracy sezonowej, to jak najbardziej.
Inna grupa osób to taka młodzież, która chce mieć prawo jazdy bo to fajne móc prowadzić samochód i być niezależnym od innych, którzy prawo jazdy posiadają.

kurs prawo jazdy

Tak czy inaczej, kurs prawa jazdy nie jest tani

Całość może kosztować nawet ponad dwa tysiące złotych. Wiele zależy od tego jaka szkoła nauki jazdy zostanie wybrana i za którym podejściem do egzaminu państwowego, zostanie od zdany.

Kurs i egzamin na prawo jazdy to często pierwszy tak bardzo stresujący test dla młodego człowieka. Czynnikiem wywołującym stres jest chęć bycia jak najlepszym, czyli zdać za pierwszym razem. Jednak inny czynnik z pewnością wpływa na stres o wiele mocniej niż chęć bycia najlepszym a jest to mianowicie koszt egzaminu.

Egzamin teoretyczny kosztuje 30 złotych. Nie jest to wysoka cena, ale 30 złotych piechotą nie chodzi. Można za te pieniądze wlać w samochód parę litrów paliwa. Kursanci zdecydowanie lepiej radzą sobie ze zdawaniem egzaminu teoretycznego niż praktycznego, wystarczy się przyłożyć i trochę pouczyć a wiadomo – praktyka to inna bajka.

Egzamin praktyczny to już większy koszt, sięgający 140 złotych. Na egzaminie praktycznym, który sam w sobie jest bardzo stresujący, dochodzi obawa związana z tym, że gdy człowiek nie zda to będzie musiał wydać kolejne 140 złotych a dla wielu Polaków jest to nie mała kwota.

Zaznaczyć trzeba fakt, że w zależności od tego, gdzie jest zdawany egzamin to po nieudanej pierwszej próbie praktycznej, może okazać się, że kolejny wolny termin będzie dopiero za na przykład 3 tygodnie. Takie 3 tygodnie to masa czasu. Zdając egzamin teoretyczny każdy kursant ma już zrealizowane wszystkie wymagane godziny objęte w kursie. Oznacza to, że niezaliczenie egzaminu pociąga za sobą kolejne koszty jakimi są jazdy doszkalające. Cena jednej godziny takiej jazdy waha się mniej, więcej od 40 do 60 złotych.

Rzeczywiście powodów do stresu jest dużo, ale z tym właśnie wiąże się pełnoletność, która zmusza człowieka do dorosłości. Życie pełne jest stresu, który niestety często działa bardzo szkodliwie na człowieka pod względem czysto zdrowotnym oraz źle wpływa na wykonywanie danej czynności.

auto

Tak czy inaczej, egzamin na prawo jazdy to dobra próba na sprawdzenie się, jak zareaguje nasz organizm w sytuacji ekstremalnie kryzysowej. Czy będziemy mogli nad sobą panować, czy przezwyciężymy stres a może całkowicie się mu poddamy w efekcie nie wyjeżdżając nawet z placu, na którym trzeba zrobić parę podstawowych manewrów.

Oczywiście zawsze znajdą się jacyś cwani zdający, pewni siebie bo już wcześniej, nielegalnie prowadzili samochody. Faktycznie może być takim osobą łatwiej zdać egzamin, jednak w trakcie jego trwania nawet takiego cwaniaczka może dopaść stres z przeróżnych powodów.

Egzamin na prawo jazdy jest z pewnością dobrym egzaminem na radzenie sobie w stresujących sytuacjach a samo prowadzenie samochodu jest czynnością, wymagającą dużej odpowiedzialności. Odpowiedzialności za swoje zdrowie i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here