opony 4x4

Wybór opon 4×4 jest bardzo duży, ale nie zawsze znajdziemy, co czego szukamy. Wielu sprzedawców myli pojęcie i nie wiedzą do końca, co oznacza opona 4×4. Wydaje im się, że to opona od każdego samochodu z napędem na wszystkie koła. Niby tak, ale SUV z terenowym samochodem nie ma nic wspólnego. Do takiego samochodu, który jest 4×4 wybiera się bardziej opony szosowe.

Co to oznacza? Takie opony w teren się nadają pod warunkiem, że jeździmy po lesie. Jeśli zechcemy wjechać z takimi oponami w bardziej grząski teren to czeka nas przykra niespodzianka. Można mieć super właściwości terenowe, ale opony szosowe wszystko zniszczą. Takie opony bardzo szybko oblepią się błotem i będą się ślizgały. Efekt zerowy, dlatego z takimi oponami nie ma się, co zapuszczać w nawet lekki teren. Jeśli nie chcemy szukać pomocy u rolnika, który ma nas wyciągnąć traktorem to lepiej nie ryzykować.

opona

Prawdziwe opony terenowe

Nie jest trudno odróżnić zwykłe opony od tych terenowych.  Wystarczy spojrzeć na bieżnik i już widzimy różnice. Zwykła opona, jeśli jest nowa ma około ośmiu milimetrów grubości bieżnika. Terenowa opona to nawet dwa centymetry bieżnika. Sami widzimy, że oblepienie błotem takiej opony jest trudniejsze. Taka opona ma całkowicie inną strukturę, dlatego rwie ziemie czy piasek i samochód jedzie dalej. Jeśli nie mamy bardzo dobrych właściwości terenowych w samochodzie to super opony mogą nam pomóc, ale tylko trochę.

Napęd jest kluczem do sukcesu i trzeba o tym pamiętać.  Jeśli marzy nam się samochód terenowy to trzeba znaleźć nawet coś starszego, a wtedy będzie można zapuszczać się w nieco trudniejszy teren. Przydaje się mieć poza bardzo dobrymi oponami 4×4 również wyciągarkę. Byłoby dobrze gdybyśmy podczas takich zabaw w trudnym terenie nie byli sami, bo w razie zakopania się będzie nam łatwiej czy to we dwójkę czy w dwa samochody gdzie jeden będzie wyciągał drugiego.

Ceny opon 4×4

Ceny są naprawdę bardzo różne, bo jeśli chcemy mieć w stu procentach terenowe opony to musimy pamiętać, że wyjazd z takimi oponami na drogę oznacza zerowy komfort. Samochód będzie palił o wiele więcej i opony będą mocno hałasowały. To, dlatego najlepiej mieć dwie pary opon albo po prostu mieć samochód, którym będziemy się poruszać jedynie w terenie. Do wyboru mamy różnych producentów opon od bardzo znanych do tych, o których wiele nie słyszeliśmy.

Najpopularniejsze są opony, które mają piętnaście cali i tutaj wybór różnych opon jest bardzo duży, co oznacza, że na pewno coś dla siebie dopasujemy. Opona, która nie jest jakaś super kosztuje w granicach trzystu, czterystu złotych za sztukę. Pamiętajmy, że trzeba mieć wszystkie opony jednakowe, bo inaczej uszkodzimy napęd. Dobrze jest mieć zapas w tym samym rozmiarze i w tym samym bieżniku.

Można również zainteresować się opona bieżnikowanymi. Są tańsze, ale opinie na ich temat są bardzo różne, dlatego trzeba sprawdzić osobie jak to wygląda. Wszystko zależne będzie od tego, jaki jest podkład pod taką oponę i czy są one nowe.  Warto porównać opony bieżnikowane z oponami niższej klasy i wtedy podejmiemy decyzje, które z nich są dla nas lepszym rozwiązaniem.

opona terenowa

Używane opony 4×4

Można w różny sposób do tego podchodzić. Na pewno warto sprawdzać grubość bieżnika, bo często te tanie opony mają po pięć milimetrów bieżnika, a nowe nawet dwa centymetry. Oznacza to, że takie opony w teren na pewno nie będą się nadawały. Zdarzają się często takie okazje, że ktoś trochę pojeździł na oponach terenowych, ale mu nie pasują i są prawie nowe, a my możemy je kupić bardzo tanio. Taką ofertą na pewno warto byłoby się zainteresować. Musimy tylko sprawdzić czy opony nie są naprawiane i zniszczone. Ceny opon używanych wcale nie są niskie.

Skoro można mieć opony nowe z klasy budżetowej za trzysta złotych za sztukę, czyli cztery sztuki nam wydają tysiąc dwieście złotych to czy opłaca się wydawać w graniach tysiąca złotych za stare opony używane? Każdy sam musi sobie na to pytanie odpowiedzieć.  Ofert na używane opony jest całkiem sporo. Musimy się nastawić na to, że większość haseł opona 4×4 to tak naprawdę zwykłe opony do samochód typu SUV.

Nic nie ma to wspólnego z terenem, ale jest w tej samej kategorii to jodełki, czyli opony przeznaczone w stu procentach do terenu. Takie opony mają traktory, ale nie ma, co na takich oponach wyjeżdżać na drogę i szybko jechać. Uprowadzenie auta z takimi oponami graniczy z cudem i trzeba być ostrożnym.  Jeśli chcemy kupić opony to zawsze znajdzie się dla nas taka oferta jak jest odpowiednia i jaka będzie pasowała do naszego samochodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here