szkolenie kierowców

Obchody związane ze świętym Krzysztofem muszą zwrócić naszą uwagę na tematykę bezpieczeństwa na drogach. Patron kierowców z pewnością nie chciałby, żeby jego podopieczni jeździli jak szaleni. Dlatego organizuje się wiele kursów doszkalających dla zmotoryzowanych. Można się na nich dowiedzieć, jak bezpiecznie jeździć, na co zwracać szczególną uwagę podczas prowadzenia pojazdu i w jaki sposób poradzić sobie ze ślizgającym się autem. Takie akcje są bardzo potrzebne, jednak nic ono nie da, jeśli podstawowe szkolenie kierowców będzie reprezentowało niski poziom wiedzy.

Największy nacisk trzeba kłaść na naukę jazdy kierowców początkujących

Dobrze, żeby nawyk bezpiecznej jazdy mieli wyrobiony już na tym etapie. Inaczej ciężko będzie im zmienić swoje nawyki w późniejszym czasie. Nawet najlepsza jazda doszkalająca nie da tego, co może dać dobrze przeprowadzony kurs na prawo jazdy. W gruncie rzeczy najistotniejsze jest to, żeby pokazać, że bezpieczna jazda to nie lada wyczyn i że należy się nią chlubić. Poza tym warto też zaprezentować przyszłym kierowcom swój sposób jazdy i rozwiązania niektórych problemów na drodze. Dobry przykład to już połowa sukcesu.

Dalsza część sukcesu młodych ludzi za kierownicą zależy od tego, ile dowiedzą się oni podczas kursu na prawo jazdy. Wiedza także ma swoje znaczenie. Bez niej nawet najlepszy przykład może wyparować z głowy i pójść na marne. Dlatego prowadzący kurs powinien zadbać też o tę jego teoretyczną część. Warto przeprowadzić ją w ciekawy sposób i to najlepiej po prezentacji swoich umiejętności. Wówczas wiedza ugruntuje się razem z doświadczeniem instruktora.

szkolenie

Nauka jazdy jest dosyć skomplikowanym działaniem

Składają się na nią: technika jazdy, bezpieczeństwo i wiedza o ruchu drogowym, a także podstawowe informacje o budowie i działaniu danego typu pojazdu. Daje to razem komplet potrzebnej do prowadzenia pojazdu wiedzy teoretycznej i praktycznej. Dzięki temu kursanci mają szansę naprawdę solidnie nauczyć się prowadzić samochód czy inny pojazd, którego kurs dotyczy.

Dodatkowym walorem jest osoba instruktora bądź instruktorki. Wiele zależy od relacji z kursantem. Dobrze wpływa tutaj przeciwieństwo płci. Kobiety mają dobry wpływ na młodych mężczyzn, którzy bywają nieco ulegli kilkanaście lat starszym od siebie kobietom i chętnie je naśladują. Wiele dla takiej relacji znaczy tu przejażdżka po trudnej trasie, podczas której kursant może nabrać więcej zaufania do swojej instruktorki. Wówczas w momencie zamiany miejsc będzie czuł nie tylko jej czarujący zapach, ale także realne wsparcie.

Podobnie wygląda to oczywiście w odwrotnej sytuacji. Dobrym przykładem dla poznającej tajniki samochodu młodej kobiety jest nieco starszy mężczyzna, który pokaże jej jak bezpiecznie jeździć. Musi dać jej odczuć, że przy nim jest bezpieczna — jak w prawdziwym związku — żeby i ona mogła zacząć swobodnie jeździć pod jego okiem. Czasami dobrze skutkuje, gdy na początku pomaga jej wykonywać ruchy kierownicą i skrzynią biegów, trzymając jej dłoń w swojej. Bliskość instruktora jest tu niezwykle ważna.

kobieta za kierownicą

Oczywiście należy przy tym uważać na nadużycia. Nie można dopuścić do tego, by kursy jazdy stawały się przyczynkiem do molestowania seksualnego. Jest to absolutnie niedopuszczalne. Jednak nie można też popadać w skrajności — nie każdy dotyk to molestowanie, nie każda fascynacja musi być tutaj zakazana. Pewna zażyłość na linii instruktor — kursant jest wręcz konieczna. Poza tym w przypadku osób pełnoletnich, przy obopólnej zgodzie możliwe jest połączenie przyjemnego z pożytecznym. Podobno w ten sposób łatwiej jest zapamiętać niektóre elementy jazdy.

Tak czy siak, kurs na prawo jazdy jest kluczowym elementem nauki jazdy

Wszystkie późniejsze szkolenia mają sens jedynie wtedy, gdy kierowca ma już ugruntowane podstawy prowadzenia pojazdu. Bez tego szkolenia dodatkowe mogą być całkowicie bezowocne. Z kolei szkolenie podstawowe musi zawierać w sobie elementy osobistego przykładu instruktora, teorii i praktyki.

Elementy te razem z zaufaniem do instruktora dają kursantowi możliwość wyrobienia w sobie dobrych nawyków, które zaobserwuje u swojego mentora. Najlepiej będzie, jeśli wpływ ten zostanie poparty skłonnością do wzajemnego przyciągania do siebie odmiennych płci, jak to już zostało omówione wyżej. Kursy doszkalające mogą wtedy pomóc w doskonaleniu jazdy, ale nigdy nie zastąpią samej podstawowej nauki jazdy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here