Nie każdy motocyklista kończy sezon wraz z nadejściem jesieni, a niektórzy przedłużają go nawet do wczesnej zimy. Wynika to z dużo korzystniejszej aury, niż jeszcze kilka lat temu. Motocykliści cieszą się z każdej chwili słońca i braku śniegu. Jednak jazda jednośladem w listopadzie czy grudniu wymaga wybrania naprawdę ciepłych ubrań. Jakie kurtki na chłodne dni możemy Ci polecić?
Nawet największe słońce i pozornie wysoka temperatura powietrza, oscylująca w granicach 10–15 stopni, nie sprawi, że w listopadzie będzie Ci ciepło podczas jazdy motocyklem. Chłodna masa powietrza „uaktywnia” się w momencie osiągania większej prędkości i wpłynie na odczuwany przez Ciebie dyskomfort, a także wychłodzi Twoje ciało.
Dlaczego ciepła kurtka motocyklowa jest tak ważna podczas jesiennych wypadów?
Wychłodzenie korpusu negatywnie wpływa na przyjemność z jazdy. Po przejechaniu kilku kilometrów w nieocieplonych ubraniach, będziesz chciał szybko wracać do domu. Co więcej, to bardzo niebezpiecznie, ponieważ znaczne obniżenie temperatury organizmu niekorzystnie oddziałuje na koncentrację, podejmowanie decyzji czy dynamikę ruchu (co może np. opóźnić drogę hamowania motocykla albo wpłynie na technikę pokonywania zakrętów).
Zwróć uwagę także na dużo wyższą wilgoć, która występuje jesienią i zimą. Wychłodzenie ciała w połączeniu z przemoknięciem prowadzi do zmniejszenia odporności i szybkiego złapania przeziębienia, grypy czy innej infekcji.
Jakie cechy powinna mieć kurtka na jesienne wypady?
Kurtka motocyklowa na jesień powinna być wykonana z materiału, który nie przepuszcza wody i magazynuje ciepło. Musi mieć podszewkę, która odseparuje ciało od wiatru. Wilgoć powinna spływać po powierzchni kurtki, a chłodne powietrze pod żadnym pozorem nie może przenikać przez warstwę ochronną.
Czy jednak jesienno-zimowa kurtka na motocykl ma być gruba i przypominać znane nam, tradycyjne okrycia wierzchnie na chłodne dni? W żadnym wypadku. Kupując odpowiednie ubrania dla użytkowników jednośladów, zwróć uwagę na wygodę noszenia. Kurtka nie może być zbyt gruba, bo będzie krępować Twoje ruchy. Ważna jest w tym przypadku nie tyle szerokość materiału, a jego jakość i komfort w czasie jazdy.
Jaki materiał powinieneś brać pod uwagę? Zdecydowanie najlepsze są mocne laminaty, które mają trwałą i odporną na niską temperaturę membranę. Jest ona wprasowana w strukturę kurtki, dzięki czemu nie odepnie się w trakcie jazdy i stale będzie chronić użytkownika przed wilgocią i chłodem. Co więcej, tak wykonane kurtki nie są wyjątkowo grube, a więc ułatwiają komfortowe podróżowanie.
Równie dobrze ciepło magazynuje materiał Outlast. Włókna tego tworzywa chronią organizm przed wychłodzeniem w czasie nawet bardzo długich tras. Podszewka z tego zaawansowanego technologicznie materiału może być stosowana zarówno w kurtkach tekstylnych, jak i tych wykonanych ze skóry.
Które modele kurtek sprawdzą się w chłodne dni?
Na rynku znajdziesz różnego rodzaju modele, które świetnie sprawdzą się w trakcie jesienno-zimowych wypraw motocyklowych. Do tej grupy należy między innymi kurtka Rebelhorn Hardy II. To turystyczny i tekstylny model, który posiada aż trzy warstwy ochronne. Kurtka ta jest bardzo ciepła, komfortowo się ją nosi, a dodatkowo nie przepuszcza wilgoci. Dzięki odblaskowym wstawkom, zwiększa ona widoczność motocyklisty na drodze, a tym samym jego bezpieczeństwo. Dodatkowo jest bardzo designerska i możesz nosić ją również na co dzień.
Z kolei kurtka Ozone DELTA IV nadaje się świetnie na krótsze wyprawy jesienią. Jej ogromną zaletą jest bardzo skuteczna membrana, która doskonale radzi sobie nawet z dużą wilgocią czy intensywnymi opadami deszczu.
O czym powinieneś pamiętać poza wyborem odpowiedniej kurtki?
Nie tylko kurtka sprawia, że jazda motocyklem jesienią jest komfortowa i bezpieczna. Koniecznie powinieneś posiadać również ocieplone spodnie ze specjalną podszewką, która ogranicza wchłanianie wilgoci. Zwróć uwagę także na zabezpieczenie kończyn przed zimnem. Dobrze mieć wzmocnione, nieprzemakalne buty wykonane ze skóry (pod spód ubieraj grubsze skarpety), ciepłą kominiarkę pod kask i pełne, grube rękawice.
Zwróć uwagę również na wybór skutecznej bielizny termoaktywnej, która dodatkowo wyreguluje temperaturę ciała i nie dopuści do wychłodzenia organizmu. Jeżeli wybierasz się w naprawdę daleką drogę, to warto zastosować popularny sposób ubrania się „na cebulkę”. Pod kurtkę weź jeszcze dwie, trzy warstwy, które możesz zdejmować w razie ocieplenia lub ubierać w przypadku wychłodzenia.
Stosując wszystkie powyższe zasady, masz większą pewność, że jazda motocyklem jesienią będzie przyjemna i bezpieczna. Pamiętaj jednocześnie, żeby dostosować styl jazdy do warunków na drodze (nawierzchnia jest zwykle dużo mniej przyczepna i śliska), a także kompleksowo sprawdzić stan motocykla przed wyruszeniem w trasę.