najtańsze części samochodowe

Od paru lat zastanawiamy się, czy warto kupować części oryginalne w autoryzowanym serwisie czy może jednak zaoszczędzić i kupić tańsze. Czasami jednak najtańsze części samochodowe są wykonane ze słabej jakości materiału. Więc jak rozpoznać czy część jest warta kupna czy raczej warto poszukać gdzie indziej ?

Najczęściej kupowane zamienniki to na przykład: wahacze, łączniki stabilizatora, stabilizatory, amortyzatory, tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, generalnie wszystkie rzeczy eksploatacyjne.

Najlepiej sprawdzać opinie innych użytkowników, jeśli są one pozytywne i nie ma w nich nic złego odnośnie materiałów, z których została wykonana to możemy pomyśleć nad kupnem jej. Innym sposobem jest na przykład odwiedzenie forum z danym autem i spytanie co użytkownicy sądzą na ten temat.

Kolejnym sposobem na sprawdzenie części jest również kupno jej oraz sprawdzenie, jeżeli coś będzie nie tak mamy 14 dni na zwrócenie towaru. Jest to dość monotonny sposób, lecz jeżeli nie znajdziemy nigdzie poprzednich sposobów.

W internecie można znaleźć również używane części, te jednak nie mają takiej wytrzymałości co nowe części. Są one wyjmowane z samochodów, busów czy ciężarówek powypadkowych, które stoją więc części z nich są sprzedawane na różnych serwisach aukcyjnych. Lepszym rozwiązaniem będzie kupno regenerowanych części niż używanych, ponieważ mamy produkt, który jest sprawdzony oraz naprawiony.

Kupując części musimy brać pod uwagę także bezpieczeństwo nasze jak i naszych bliskich. Gdy jednak mamy już daną część musimy przejść do kwestii montażu ich w naszym pojeździe. Jeżeli nie umiemy sami wymontować oraz poprawnie bezpiecznie zamontować to lepiej udać się do pobliskiego warsztatu, gdzie na pewno wymienią nam ją za pewne pieniądze, lecz będziemy mieć pewność, że mamy sprawny samochód.

tarcza hamulcowa

Kolejnym przykładem jest żarówka, zwykła chińska żarówka za 10 zł a żarówka znanej firmy za 70 zł, żarówka chińska ma po pierwsze, mniejszą odległość świecenia, bardziej nas oślepia i zazwyczaj szybciej się przepala.

Ważną sprawą jest także wymiana rozrządu, na którym też nie warto oszczędzać, ponieważ jak każda część ulega eksploatacji. Koszt rozrządu zależy od danego modelu silnika. Może być to kilkaset lub kilka tysięcy zł.

Teraz przyjrzyjmy się oponom, których marek jest masa. Porównamy teraz oponę nową z firmy Chińskiej oraz oponę o 60 zł droższą z firmy Continental. Pierwszą sprawą jest to, z jakiej gumy są wykonane. Może być to guma słaba jakościowo co daje nam taką niską cenę. Drugą ważną rzeczą jest oryginalny bieżnik, który w Chińskiej oponie jest o 4 milimetry mniejszy niż opona Continental.

Trzecim argumentem jest droga hamowania, która na Chińskiej oponie potrafi być dwa razy dłuższa niż markowa opona. Rodzaje opon są trzy: letnie, zimowe oraz całoroczny. Jeżeli letnia i zimowa są faktycznie oponami, które dają sobie radę. Opony całoroczne jednak nie są takie świetne jak by się wydawało. Opona całoroczna średnio daje sobie radę, jak i latem tak i w zimie.

Następnymi częściami są szyby

Szyby, które są słabej jakości oraz małej grubości pękają od różnic temperatur, lub nie mają powłoki, która powoduje nierozbicie się szyby na drobne części, wskutek czego możemy ucierpieć, ponieważ jak wiadomo szkło jest niebezpieczne, a mamy tam także oczy, do których jeżeli dostanie się szkło możemy mieć poważne problemy. Dlatego, jeśli mamy problem z szybą najlepiej udajmy się do firmy specjalizującej się w wymianie szyb, która zrobi nam to poprawnie oraz z dobrego źródła.

części samochodowe

Aby zapobiec katastrofie jeździmy na przeglądy samochodowe, dzięki którym dowiadujemy się co w naszym pojeździe należy wymienić dopóki nie jest jeszcze za późno. Nie jeździjmy na przegląd bez wjeżdżania nawet na podnośnik. Jedziemy tam właśnie na przegląd naszego samochodu, a nie po pieczątkę. Pod tę samą kategorię możemy zaliczyć przeglądy samochody wyposażone w instalację gazową (LPG). Butla gazowa ma ważność 10 lat, dlatego powinniśmy ją wymienić, jeżeli zbliża się okres ważności.

Więc czy zawsze tańsze oznacza gorsze ? Oczywiście, że nie.
Jeżeli będziemy kupować sprawdzone zamienniki to powinniśmy być spokojni, że wytrzymają tak długo, jak oryginalne części. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie oszczędzać na wszystkim, co popadnie. Popatrzmy na przykład na takie klocki hamulcowe, takie za 40 zł a takie za 100 zł.
Klocki za 40 zł mogą być wykonane z materiału, który bardziej się ściera oraz bardziej nagrzewa niż klocki za 100 zł, co w rezultacie zwiększa naszą drogę hamowania oraz powoduje, że części zużywać nam się będą szybciej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here