auto kosmetyki

W dzisiejszych czasach każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kosmetyka samochodowa to nie tylko mycie auta, ale również dbanie o jego wnętrze i wygląd lakieru. Kiedyś wystarczyło raz na jakiś czas odwiedzić myjnię lub samemu umyć samochód, dzisiaj to za mało. Każdy chce, by jego auto, nawet gdy jest już nieco wiekowe, prezentowało się jak najlepiej. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, zaczęto tworzyć usługi autodetailing.

Czym jest autodetailing?

Autodetailing to coś w stylu kompleksowych zabiegów polegających na czyszczeniu, renowacji oraz konserwacji wszystkich części pojazdu samochodowego. Ma on na celu doprowadzenie auta do idealnego stanu wizualnego, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Temu procesowi najczęściej poddaje się samochody już używane, ale niejednokrotnie nawet nowe auta prosto z salonu mogą posiadać mikrozarysowania, powstałe np. podczas transportu.

Czy autodetailing jest naprawdę potrzebny?

Okazuje się, że tak. Zalety dobrego wyglądu karoserii i wnętrza pojazdu, jako pierwsi docenili handlarze samochodów. Zauważyli bowiem, że większość klientów zwraca szczególną uwagę na wygląd auta, jego błyszczącą karoserię oraz czyste, zadbane i pachnące wnętrze. Bardzo często kupujący błędnie sądzą, że jeżeli samochód dobrze się prezentuje, jest zadbany i dobrze utrzymany, również będzie sprawny technicznie.

Zalety autodetailingu zaczęli także doceniać właściciele nowych pojazdów. Zauważyli bowiem, że regularnie i solidnie prowadzona kosmetyka samochodu, nie tylko gwarantuje jego estetyczny wygląd, ale pomaga dłużej utrzymać go w dobrym stanie, co powoduje, że:
– zmniejsza się znacznie destrukcja lakieru,
– zarówno lakier, jak i wnętrze samochodu zabezpieczone zostaje przed utratą świeżości na wiele lat,
– łatwiej jest uzyskać wyższą cenę za auto podczas ewentualnej sprzedaży.

Detailing wnętrza samochodu

Kompleksowe czyszczenie wnętrza samochodu obejmuje:
– dokładne odkurzanie z najmniejszymi szczelinami i zakamarkami włącznie,
– staranne czyszczenie detali, takich jak pedały, nawiewy, szybki itp.,
– oczyszczenie i zabezpieczenie elementów skórzanych, plastikowych i drewnianych,
– czyszczenie lub pranie materiałów,
– solidne czyszczenie wnętrza wraz z detalami i pełna impregnacja plastików oraz elementów skórzanych,
– czyszczenie i zabezpieczenie elementów drewnianych w aucie,
– mycie szyb.

czyste auto

Detailing z zewnątrz pojazdu

Proces czyszczenia i konserwacji z zewnątrz przebiega w kilku etapach:
* Pierwszym jest mycie auta specjalną rękawicą i myjką ciśnieniową.
* Następnie czyści się lakier ze smug, owadów, tłuszczu, cząsteczek asfaltu i smoły oraz innych zabrudzeń.
* Kolejnym etapem jest nałożenie na lakier specjalnej glinki, której zadaniem jest eliminacja nawet najmniejszych nalotów i zanieczyszczeń oraz nadanie powłoce lakierniczej szklistej gładkości.
* Później należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma jakichś uszczerbków w powłoce lakierniczej. Jeżeli są, należy je uzupełnić. Wcześniej jednak zaleca się dokonanie pomiaru grubości lakieru, po to by zdecydować, jakiego preparatu użyć do polerowania.
* W następnej kolejności wykonuje się korektę lakieru. Polerowanie należy zacząć od mocno ściernej pasty, a zakończyć wygładzającą. Korekta obejmuje również reflektory.
* Proces korekty kończy użycie odpowiedniego preparatu zabezpieczającego lakier. Do tego używane są woski.
* Kolejny etap, po czyszczeniu, pielęgnacji i zabezpieczeniu lakieru, to konserwacja pozostałych elementów karoserii, listew, uszczelek, opon czy felg.

Auto kosmetyki do detailingu

W profesjonalnych sklepach można nabyć cały szereg środków chemicznych, służących poprawie kondycji i trwałości oraz kosmetyce lakieru samochodowego. Są też wszystkie niezbędne środki do czyszczenia i pielęgnacji wnętrza pojazdu, kół, elementów z tworzyw sztucznych, części chromowanych, szyb, uszczelek gumowych i silikonowych.

Ze względu na bardzo bogatą ofertę, kupując auto kosmetyki, warto zachować pewną ostrożność, gdyż popełniony błąd może przynieść opłakane skutki. Bardzo ważna jest zwłaszcza karoseria samochodu i wybór odpowiednich środków chemicznych do czyszczenia, polerowania i zabezpieczania lakieru.

wypolerowane szyby

Warto pamiętać, że najlepsze efekty otrzymuje się, wykorzystując dokładnie skomponowane produkty, przeznaczone do jednego konkretnego etapu pracy, na przykład do polerowania czy do zabezpieczeń antykorozyjnych albo do usuwania asfaltu i smoły. Raczej nie warto kupować produktów przeznaczonych do różnych etapów prac jednocześnie, chociaż są i takie środki, które np. zarówno usuwają defekty, polerują powierzchnię i zabezpieczają lakier.

Po wszystkich zabiegach kosmetycznych samochód powinien lśnić, a lakier ma mieć na wszystkich fragmentach karoserii identyczną barwę i wysoki połysk. Auto po detailingu powinno prezentować się, jak nowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here