jak zarejestrować przyczepkę samchodową

Przyczepy samochodowe coraz częściej znajdują się w polu zainteresowania kierowców. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego przyczepę samochodową uznaje się za odrębny pojazd. Tym samym niezbędna jest jej rejestracja w Wydziale Komunikacji. Wniosek składamy wraz z załączonym dowodem własności pojazdu, a także kartą pojazdu. Co więcej, wymagane jest dołączenie świadectwo homologacji.

Jednakże świadectwo to nie jest kompletnie wymagane w przypadku nowej przyczepki samochodowej – nawet tej powyżej 750 kg. Opłaty rejestracji przyczepki samochodowej wyglądają następująco: 40 zł za tablice rejestracyjne, 54 zł za dowód rejestracyjny, 0,5 zł za wydanie zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej, 0,5 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego oraz 12.5 zł za znaki legalizacyjne.Sprawdźmy, jak zarejestrować przyczepkę samochodową.

Właściciel pojazdu powinien wykupić również ubezpieczenie komunikacyjne na cały rok. Okazanie polisy ważnej od dnia rejestracji jest także obowiązkowe przy odbiorze dowodu rejestracyjnego. Dowód rejestracyjny zawiera informacje o roku produkcji, dopuszczalnej ładowności, danych właściciela przyczepki samochodowej, a także numeru nadwozia. Dla właścicieli przyczepek o masie nieprzekraczającej 750 kg ubezpieczyciele proponują polisę OC.

jak zarejestrować przyczepkę

Koszt ubezpieczenia zależny jest zwykle od standardów towarzystwa ubezpieczeniowego. Przeciętny koszt takiego ubezpieczenia waha się w granicach od 40 do 60 złotych. Natomiast pakiet OC oraz AC to koszt rzędu 300 złotych. Jaki jest czas oczekiwania na rejestrację przyczepki samochodowej w Wydziale Komunikacji? Otóż wszystko uzależnione jest od natężenia petentów w poszczególnych Wydziałach Komunikacji, a także wielkości miejscowości. Czas ten wynosi od jednego do nawet kilku dni roboczych.

Jak obniżyć wysokość składki na ubezpieczenie OC i AC?

Sposób jest wręcz dziecinnie prosty. Wystarczy po prostu wykorzystać możliwości porównywarki ubezpieczeń OC/AC i zaoszczędzić nawet 600 złotych. Po wypełnieniu wszystkich danych w formularzu zaoferowane zostaną ubezpieczenia z następujących towarzystw: Aviva, Gothaer, Proama, Benefia, AXA Direct. W zakres ubezpieczenia OC wchodzi także możliwość wypłaty funduszy innym osobom, które ucierpiały na skutek wypadku. Wykupienie ubezpieczenia AC umożliwia pełne pokrycie własnych strat materialnych.

Od 1 stycznia 2018 roku weszły w życie nowe przepisy, które zakładają rygorystyczne kary finansowe za zwłokę w wykupieniu nowego obowiązkowego ubezpieczenia OC lub zakończenia okresu obowiązywania poprzedniej polisy. Pamiętajmy, iż wysokość kary uzależniona jest od długości zwłoki. Jak poruszać się po drogach publicznych posiadając przyczepkę samochodową? Przyczepka powinna oczywiście posiadać sprawnie działające oświetlenie, które jest gwarantem bezpieczeństwa kierowcy na drodze.

Ich brak może nawet doprowadzić do kolizji lub gorszego w skutkach wypadku. Prędkość pojazdu z przyczepką w terenie zabudowanym wynosi od 50 do 60 km/h (dzień i noc). Natomiast poza terenem zabudowanym kierowca może się poruszać z maksymalną prędkością 70 km/h. Holując przyczepę samochodową, jesteśmy zobowiązani posiadać dwa trójkąty ostrzegawcze. Czym jest rejestracja czasowa pojazdu? Rejestrację czasową dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu.

Starosta wydaje pozwolenie czasowe i zalegalizowaną tablicę rejestracyjną

dokumenty

Rejestracji czasowej dokonuje się na wniosek właściciela pojazdu oraz z urzędu, kiedy to złożony zostaje wniosek o rejestrację pojazdu. Czasowej rejestracji należy dokonać na okres nieprzekraczający 30 dni. Kiedy upłynie wyżej wymieniony termin pozwolenie czasowe i tablice rejestracyjne zwraca się do organu, który je wydał. Ważną informacją jest fakt, iż nawet sam pracownik firmy może zarejestrować przyczepę na firmę pracodawcy. Musi on jednak posiadać pisemne pełnomocnictwo, którego koszt wynosi nawet 17 złotych.

Tablica rejestracyjna przyczepki niczym nie różni się od tej samochodowej. Jedynie przyczepy do transportu koni posiadają kwadratowe tablice rejestracyjne. Przed rejestracją każda przyczepka powinna przejść jednorazowy, bezterminowy przegląd, którego koszt nie przekracza 50 złotych.

Należy pamiętać, że wykupiony pakiet assistance dla naszego samochodu nie obejmuje swoją ochroną przyczepy. Na zakup przyczepki samochodowej najlepiej zdecydować się, kiedy to pojemność bagażnika samochodowego jest już dla nas niewystarczająca. Przyczepa umożliwia załadowanie znacznie większej liczby rzeczy, a sam proces rejestracji jest błyskawiczny.

[Głosów:20    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here