Jak uzyskać licencję transportową

Chcąc wykonywać usługi polegające na transporcie towarów i dóbr samochodami ciężarowymi, niezbędne jest uzyskanie licencji transportowej. Dokument ten mogą otrzymać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Jak ubiegać się o wydanie licencji transportowej oraz co jest niezbędne do jej otrzymania?

Licencja transportowa – co to jest?

Licencja transportowa to odmiana pozwolenia, które uprawnia do wykonywania transportu drogowego rzeczy i osób. Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym z 15 sierpnia 2013 r. oraz na zasadach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego nr 1072/2009, jest ona obowiązkowa dla każdej osoby fizycznej lub prawnej, która podejmuje się lub zleca transport towarów drogami publicznymi. Główną intencją, która przyświecała prawodawcy, było zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Licencja transportowa wydawana jest na na okres nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy, niż 50 lat. Organem właściwym do wydania tego pozwolenia jest starostwo właściwe dla podmiotu składającego wniosek. Aby je otrzymać, należy spełnić warunki wymienione w ustawie o transporcie drogowym i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. Jednym z warunków niezbędnych do otrzymania licencji, jest niekaralność za przestępstwa skarbowe lub te związane z ruchem drogowym. Ponadto, w zarządzie firmy musi znaleźć się przynajmniej jedna osoba posiadająca certyfikat kompetencji zawodowych, zaś sama firma musi wykazać płynność finansową.

Do czego jest potrzebna licencja transportowa?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zajmuje się transportem towarów lub usług, nie możesz legalnie działać bez uzyskania licencji transportowej. Jest to więc dokument niezbędny do funkcjonowania firm trudniących się transportem drogami publicznymi. Istotny jest również fakt, że każdy kierowca wykonujący kurs na zlecenie takiego podmiotu, musi być wyposażony we wszystkie kopie dokumentów potwierdzających działalność transportową takiej firmy, w tym także licencji transportowej oraz aktualne ubezpieczenie OCP.

Czy można pożyczyć licencję transportową?

Zgodnie z art. 13 ustawy o transporcie drogowym, “zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego nie można odstępować osobom trzecim”. Zatem użyczenie licencji transportowej jest niezgodne z prawem. Pozwolenie na transport jest przypisane do konkretnego przedsiębiorstwa. W żadnym wypadku nie jest to dokument “uniwersalny” czy też na okaziciela. W dalszej części ustawy czytamy również, że zezwolenia nie można przenieść na osobę trzecią – nie można zatem takiej licencji np. odsprzedać.

Jak uzyskać licencję transportową?

Licencje wydawane są przez lokalne Zarządy Dróg i Transportu. Składając wniosek o wydanie takiego dokumentu, należy zabrać ze sobą między innymi: odpis z rejestru KRS, zaświadczenie o nadaniu numerów NIP/REGON, kopię Certyfikatu Kompetencji Zawodowych czy zaświadczenie o niekaralności. Z kolei licencję na transport międzynarodowy wydawane są przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, a do jej otrzymania niezbędne jest posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Certyfikat wydawany jest po zaliczeniu egzaminu państwowego organizowanego przez Instytut Transportu Samochodowego. Do egzaminu można przygotować się samodzielnie lub skorzystać ze zorganizowanego kursu na certyfikat kompetencji zawodowych.

Jeżeli w natłoku bieżącej pracy związanej z działalnością transportową zwyczajnie nie mamy czasu na dopilnowanie wszystkich formalności, możemy zgłosić się do specjalistów. Jedną z takich firm jest BOS Licencje transportowe, która zajmie się wszystkim w naszym imieniu i skutecznie dopełni wszystkich obowiązków związanych z uzyskaniem zezwolenia na transport drogowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here