olej

Jeżeli analizujemy trochę bardziej dokładnie funkcjonowanie naszego pojazdu, to trzeba się skoncentrować oczywiście na prawidłowym działaniu wszystkich układów i elementów. Aby jednak samochód osobowy albo ciężarowy, czy też na przykład jakiś pojazd rolniczy nie sprawiał nam żadnych problemów, musimy zatroszczyć się o wszystkie najważniejsze płyny eksploatacyjne. Jeżeli będziemy regularnie wymieniać oleje i płyny, to mamy pewność, że każdy mechanizm będzie działać w odpowiedni sposób. Warto tu przecież przypomnieć, że podstawowe funkcjonowanie każdego rodzaju silnika dużego czy małego i bez względu na jego moc, nie będzie gwarantowane, jeżeli elementy nie będą miały odpowiedniego smarowania. Dobrze działający napęd zawsze potrzebuje płynów eksploatacyjnych, czyli po prostu olejów napędowych. Oczywiście trzeba też pamiętać o płynie w chłodnicy, czy też nawet o płynach w spryskiwaczu. W końcu zawsze powinniśmy mieć czystą szybę z przodu i z tyłu.

Kto decyduje o tym, kiedy wymienić olej?

Oczywiście, jeżeli chodzi o zakupy wszelkich produktów związanych z motoryzacją, najlepiej jest je realizować w porozumieniu ze specjalistą. W pierwszej kolejności na pewno powinniśmy przecież wiedzieć, jak często wymieniać oleje i płyny tak, aby bez potrzeby nie tracić pieniędzy. Każdy użytkownik, który regularnie i według określonego planu odwiedza zakłady mechaniki pojazdowej albo autoryzowane serwisy obsługi będzie wiedział jak często wymieniać wszystkie najważniejsze płyny eksploatacyjne. Oczywiście mniejszy problem będą tu mieć zawodowi kierowcy, którzy muszą przecież bardziej lub mniej orientować się w tym jak funkcjonuje ich pojazd. Niemniej jednak nawet wtedy obowiązkiem jest odwiedzanie punktów diagnostycznych, gdzie można skonsultować swoje wybory z wykwalifikowanym i doświadczonym mechanikiem samochodowym. Takie osoby zawsze wiedzą, który olejom i płynom nie można nic zarzucić.

Czy olej silnikowy musi być oryginalny?

Sporym dylematem i czasami kwestią nierozwiązywalną jest to, czy olej i płyny muszą być oryginalne. Na pewno całkiem racjonalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie produktów zaufanych, a więc proponowanych przez producenta pojazdu. Podstawowa zasada przecież jest taka, że z takimi rekomendowanymi olejami i płynami zawsze zajedziemy dalej, a podzespoły będą dłużej w dobrym stanie eksploatacyjnym. Z drugiej strony jednak jest także sporo zamienników, które nie będą odbiegały jakością od oryginalnych. Dużo będzie zależało od tego, co nam doradzi sprzedawca w sklepie, który dokładnie zna parametry oleju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here