Kiedy należy wymienić amortyzatory

Amortyzatory chociaż są bardzo istotne dla naszego bezpieczeństwa, jak i jakości prowadzenia auta, nierzadko są pomijane i wymieniane dopiero wówczas, kiedy są już mocno wyeksploatowane. Co bardzo ciekawe, w wielu autach nie jest to kosztowny element, a pomimo tego traktowany po macoszemu. Kiedy trzeba zwrócić uwagę na stan amortyzatorów w aucie i co będzie świadczyło o ich zużyciu?

Amortyzator jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, ponieważ zapewnia kontakt koła z podłożem w możliwie jak najdłuższym czasie i praktycznie w każdej sytuacji. Ma wpływ nie tylko na przyczepność w czasie wchodzenia w zakręty, ale również, a może i przede wszystkim w czasie hamowania. Tym bardziej na niezbyt równej nawierzchni, co w pojazdach mających system ABS ma duże znaczenie. Zużyte amortyzatory nie zapewniające stałego kontaktu z nawierzchnią będą przyczyną częstego włączania się systemu ABS, a zatem i wydłużania drogi hamowania. W czasie pokonywania wszelkich zakresie na wyboistej nawierzchni także to amortyzatory odpowiedzialne są za poziom naszego bezpieczeństwa. Jeśli są niesprawne, rozbujane auto może utracić przyczepność.

Kiedy trzeba zwrócić szczególną uwagę na amortyzatory?

Amortyzatory powinny być sprawdzane przynajmniej raz na rok, oczywiście pod warunkiem, iż pracownik stacji diagnostycznej się na taki krok zdecyduje. Także w czasie zmieniania koła mamy niewątpliwą okazję popatrzeć na amortyzator. Jednakże w czasie codziennych podróży możemy wyłapać objawy, które będą świadczyły o zużyciu amortyzatorów. Oto najczęstsze spośród nich:

  • często włączający się system ABS w czasie hamowania,
  • zbyt długie albo zbyt głębokie bujanie nadwozia po pokonaniu głębokiej dziury na drodze lub też wyboju,
  • dłuższa droga hamowania pomimo sprawnego układu hamulcowego,
  • pływanie auta w czasie dość gwałtownego hamowania,
  • problemy z ustaleniem przyczyn drgań na kierownicy,
  • specyficznie zużywające się ogumienie, np. poprzez tak zwane ząbkowanie,
  • stukanie w czasie pokonywania nierówności.

Zużyty amortyzator – co warto kupić?

Na rynku nie brak jest producentów, którzy dostarczają części na tak zwany pierwszy montaż, jak również oferujących różne zamienniki. Jedną z alternatyw są także części Economy Parts (economy-parts.pl), które odznaczają się wysoką jakością. W czasie wybierania amortyzatorów najlepiej będzie kierować się specyfikacją danego pojazdu. Producenci są w stanie zaoferować nam części do standardowych, czy też sportowych zawieszeń i tutaj mogą być spore różnice. Jeśli posiadamy usportowioną wersję wybranego modelu, warto upewnić się, czy fabrycznie zamontowano w nim amortyzatory mające standardową czy też twardszą charakterystykę, aby wybrać te odpowiednie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here