Manometry do klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja w samochodzie jest elementem niesamowicie  potrzebnym i bezpośrednio wpływającym na jakość podróży. Każde uszkodzenie w jej zakresie sprawia, że spada przyjemność z podróży czterema kółkami. Z tego względu tak ważne jest zarówno regularne serwisowanie klimatyzacji, jak też wykorzystywanie w tym celu najwyższej jakości czynników i specjalnie zaprojektowanych w tym celu urządzeń.

Dlaczego klimatyzacja jest taka ważna?

Klimatyzacja odpowiada przede wszystkim za komfort podróży. Sprawia, że lato nie jest zbyt gorące, a zima nie jest zbyt zimna. Pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury wewnątrz pojazdu, niezależnie od tego, z jakimi temperaturami zewnętrznymi mamy do czynienia. Robi to stanowczo szybciej niż klasyczne systemy ogrzewające, co stanowi jej ogromny plus.

Warto przy tym zauważyć, że w trakcie dłuższych podróży klimatyzacja odpowiada też za jakość powietrza w samochodzie. Znajdujące się w klimatyzacji filtry wpływają na to, że negatywnie działające na człowieka cząsteczki zostają zatrzymane. Dotyczy to zarówno drobnych pyłów i kurzu, jak też mikroorganizmów chorobotwórczych.

Zabezpieczenie klimatyzacji

Z powodu tego, że klimatyzacja wpływa na komfort jazdy oraz na zachowanie zdrowia przez osoby znajdujące się w samochodzie, musi być regularnie monitorowana i poddawana pracom konserwacyjnym. Jednym z najbardziej istotnych działań jest w tym przypadku diagnostyka, która może zagwarantować wczesne wykrycie wszelkich usterek.

System diagnostyczny

Podstawową rolę w zabezpieczaniu systemu klimatyzacji odgrywają systemy diagnostyczne. Mierzą one ciśnienie panujące w klimatyzacji i dzięki temu pomagają w ocenie, czy znajduje się w niej jakiegoś rodzaju wyciek. Jednak nie zawsze urządzenie jest dostępne. W wielu salonach jest tylko jedno i gdy klientowi zależy na czasie, nie ma możliwości zapewniania mu odpowiednio szybko wykonanego testu.

Chyba że wykorzystany zostanie alternatywny dla automatycznego urządzenia zestaw manometrów. Podobnie jak całe urządzenie, manometry pozwalają na zbadanie szczelności klimatyzacji. Pracują w sposób tradycyjny – ręczny – jednak potrafią dać tak samo dokładne wyniki jak zestawy zautomatyzowane.

Oferowane zestaw manometrów do klimatyzacji pozwalają na odczytywanie ciśnień w każdej części układu klimatyzacji. Informacja o ciśnieniu jest jedną z najważniejszych, ponieważ pozwala ocenić, czy klimatyzacja pracuje prawidłowo. Jeśli tak nie jest, manometry pokazują różne wartości ciśnień, wskazujące na przykład na występowanie nieszczelności w jednej z części układu.

Korzystanie z ręcznych manometrów posiada szereg zalet, między innymi taką, że pomiarów można dokonać zarówno w przypadku pracującej, jak i wyłączonej klimatyzacji. Jednocześnie jednak pomiary mogą być obarczone prawdopodobieństwem wystąpienia błędu, jeśli warunki atmosferyczne są trudniejsze. Na przykład obecność dużej ilości słońca i wysokiej temperatury zewnętrznej może doprowadzić do zafałszowania uzyskanych wyników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here