Leasing czy najem długoterminowy

Zarówno leasing, jak i najem długoterminowy, stanowią popularne formy finansowania samochodu. Są jednak skierowane do innych grup klientów. Chcąc skorzystać z któregoś z tych rozwiązań na początek poznaj podstawowe różnice między leasingiem a najmem długoterminowym. Omawiamy je w naszym artykule, co powinno pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Czym różni się leasing od najmu długoterminowego?

Leasing to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy leasingodawca a leasingobiorcą. Jest to propozycja skierowana do przedsiębiorców, którzy szukają korzystnego finansowania samochodu na potrzeby własnej działalności gospodarczej.

W ramach leasingu przedsiębiorca spłaca wartość pojazdu w miesięcznych ratach. Umowa kończy się wykupem samochodu, który w tym momencie staje się własnością leasingobiorcy.

Najem lub wynajem długoterminowy to z kolei forma finansowania samochodu, z której mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Niesie ze sobą takie same zalety podatkowe, jak w przypadku leasingu operacyjnego, obejmując również korzyści związane z częściową lub pełną obsługą pojazdu (np. serwis, ubezpieczenie, sezonowa wymiana opon).

W ramach umowy wynajmu najemca spłaca jedynie utratę wartości pojazdu, dzięki czemu miesięczna opłata abonamentowa jest stosunkowo niska. Nie ma tutaj również konieczności wykupu auta po zakończeniu umowy. Można zwrócić samochód i wziąć kolejny w ramach nowej umowy.

Dla kogo jest leasing samochodu?

Leasing to atrakcyjne finansowanie samochodu z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy nie chcą lub nie mogą kupić auta za gotówkę. Leasing daje liczne korzyści podatkowe (wpłata własna, każda rata i wykup stanowią koszt uzyskania przychodu), a miesięczna rata stanowi minimalne obciążenie dla budżetu przedsiębiorstwa.

Na leasing operacyjny warto zdecydować się wtedy, gdy planujesz użytkować samochód także po zakończeniu umowy, czyli chcesz go wykupić z leasingu. W takiej sytuacji jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, szczególnie po uwzględnieniu optymalizacji podatkowej. Wykupiony samochód nadal może się amortyzować w Twojej działalności.

Dla kogo jest najem długoterminowy?

Podstawowa przewaga najmu długoterminowego nad leasingiem operacyjnym sprowadza się do tego, że wynająć samochód może również osoba niebędąca przedsiębiorcą. Ta usługa stanowi zatem atrakcyjną alternatywę nie tylko dla zakupu gotówkowego, ale również kredytu samochodowego.

Najem na pewno można polecić każdemu, kto traktuje samochód wyłącznie użytkowo, chce jeździć nowym lub prawie nowym samochodem, a jednocześnie nie zaprzątać sobie głowy obowiązkami eksploatacyjnymi – jedynie tankować i na bieżąco dbać o auto. Wynajem jest bardzo wygodny, ponieważ pozwala scedować kwestie serwisowe, ubezpieczeniowe czy np. likwidację ewentualnej szkody komunikacyjnej na wynajmującego.

Na wynajem długoterminowy powinny się zdecydować osoby, które cenią sobie proste rozwiązania, niskie koszty (miesięczny abonament może być znacznie niższy w porównaniu z leasingiem czy kredytem), nie chcą wydawać gotówki na zakup samochodu, a przy tym nie planują go wykupić po zakończeniu umowy – w zamian wolą wziąć inne fabrycznie nowe auto w ramach kolejnej umowy najmu długoterminowego.

Podsumowanie

Leasing czy najem długoterminowy? Znasz już podstawowe różnice pomiędzy tymi modelami finansowania samochodu i wiesz, do kogo są skierowane. Teraz będzie Ci o wiele łatwiej podjąć korzystną dla siebie decyzję.

Możesz również wygodnie porównać koszty wynajmu i leasingu dla konkretnych modeli samochodów. Wystarczy zajrzeć na platformę iBemo, która daje bezpośredni dostęp do najlepszych ofert leasingu i najmu prosto od autoryzowanych dealerów Grupy Bemo (m.in. Ford, Volvo, Mercedes, Mazda, Hyundai, Citroen czy Peugeot). Szczegóły sprawdź na stronie https://ibemo.pl/wynajem-dlugoterminowy-a-leasing.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here