Wózki widłowe

Czy wiesz, że operatorzy wózków widłowych stanowią dzisiaj grupę najbardziej poszukiwanych pracowników, uwzględniając tych fizycznych i ze specjalnymi uprawnieniami? W Polsce szkolenia na operatora tego rodzaju sprzętu są powszechne, można się na nie zgłosić indywidualnie, ale bardzo często same firmy organizują takie kursy swoim pracownikom. Dowiedz się, kto może zostać operatorem wózka widłowego i jak przebiega szkolenie. 

Operator wózka widłowego – najważniejsze cechy 

Przede wszystkim, osoby, które chcą pracować na wózku widłowym, muszą cieszyć się pełnym zdrowiem oraz sprawnością fizyczną. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby operatorem została kobieta, natomiast trzeba przyznać, że tego typu specjalizacją interesują się najczęściej mężczyźni. 

Co istotne, oprócz walorów w zakresie funkcjonowania samego organizmu przyszłego operatora wózków widłowych, ważne są również jego kompetencje, a nawet cechy charakteru. Okazuje się, że operator wózka widłowego musi zaakceptować pracę samodzielną, a nie zespołową. Korzystanie z wózka widłowego może być też nieco nudne, dlatego jest to praca idealna dla introwertyków oraz pracowników, którzy nie lubią częstych zmian i dobrze czują się na stanowiskach pracy, w których panuje rutyna. Oprócz tego operator musi mieć dobrą koncentrację uwagi, potrafić pracować pod presją czasu oraz stresu. Priorytetem jest również obowiązkowość oraz odpowiedzialność. Wciąż w miejscu wykonywanych obowiązków zawodowych zdarza się mnóstwo wypadków z udziałem wózka widłowego. 

Szkolenie na operatora wózków widłowych 

Szkolenie, którego ukończenie pozwala zdobyć uprawnienia do prowadzenia wózka widłowego, składa się z dwóch części. Ta pierwsza dotyczy zagadnień teoretycznych z zakresu obsługi sprzętu tego rodzaju czy też zachowania optymalnego bezpieczeństwa w trakcie pracy na wózku widłowym. Jest to wiedza uniwersalna i przydatna bez względu na model wózka widłowego. Nie ma również znaczenia, czy firma inwestuje w nowe, czy posiada używane wózki widłowe. Zasady postępowania i zachowywania szczególnej ostrożności są zawsze jednakowe. 

Kolejna część szkolenia to praktyka. Kursant uczy się praktycznej obsługi wózka oraz wykonywania na tym sprzęcie wszelkich manewrów. 

Po zakończeniu szkolenia (średnio trwa ono 2 tygodnie) kursant musi zgłosić się na egzaminy z części teoretycznej i praktycznej. Tylko zaliczenie ich z wynikiem pozytywnym pozwala uzyskać uprawnienia i zostać operatorem wózków widłowych. 

Pamiętaj, że w miejscu pracy wózek widłowy może być obsługiwany jedynie przez osoby do tego uprawnione. Jeśli zadania z wykorzystaniem tego sprzętu są realizowane przez osoby bez uprawnień, zarówno na pracownika, jak i pracodawcę zostanie nałożona wysoka kara finansowa. Należy zdać sobie sprawę, że chociaż obsługa wózka widłowego nie jest trudna, to jednak zawodowe obowiązki wykonywane na takim sprzęcie wymagają zachowania ostrożności i odpowiedzialności. Trzeba uwzględnić, że wózek widłowy może transportować towar o wadze nawet do kilku ton.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here