Wszystko, co trzeba wiedzieć o wycieraczkach samochodowych

Wycieraczki samochodowe to wyposażenie pojazdu, któremu warto się przyjrzeć szczególnie jesienią. Niekiedy ich wymiana w tym okresie jest po prostu konieczna. W praktyce szybkość zużywania się wycieraczek uzależniona jest od tego, ile kilometrów na co dzień pokonuje się samochodem. Kierowca powinien sam ocenić ich stan, co wcale nie jest trudne. Jeżeli w wycieraczki piszczą czy też zostawiają na szybach smugi, oznacza to, że wymagają wymiany na nowe. Niektórzy producenci umieszczają na nich nawet specjalne wskaźniki zużycia.

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Najtańsze są pióra wykonane z kauczuku syntetycznego. Lepsze, ale i droższe są te z kauczuku naturalnego. Z kolei pod kątem konstrukcji wycieraczki samochodowe podzielić można na trzy rodzaje:

  • przegubowe
  • bezprzegubowe
  • hybrydowe

Najpopularniejsze od lat są wycieraczki przegubowe, z którymi spotkać się można głównie w starszych autach, ale nie tylko. Posiadają one metalowy stelaż z gumowym piórem będącym elementem roboczym. Są one dość tanie, ale mało wytrzymałe i niezbyt wydajne.

Wycieraczki bezprzegubowe wykorzystywane są w nowszych autach. W tym przypadku konstrukcja jest jednorodna. Takie modele dobrze przylegają do szyby, dając dobre efekty w usuwaniu wody nawet przy dużych prędkościach. Są ponadto dość ciche, ale i droższe niż wycieraczki przegubowe.

Wycieraczki hybrydowe łączą w sobie natomiast zalety obu powyższych rozwiązań. Prezentują się bardzo dyskretnie. Pod względem efektywności pracy również nie mają sobie równych.

Jak należy dbać o wycieraczki samochodowe?

Jest kilka skutecznych sposobów na to, aby przedłużyć żywotność wycieraczek. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze czystość powierzchni, na której pracują. Warto więc systematycznie myć i odtłuszczać szyby przy pomocy odpowiednich środków. Jest to szczególnie istotne w sezonie jesienno-zimowym. Wówczas szyby należy odmrażać i oczyszczać z lodu czy szronu.

Kluczowe znaczenie ma ponadto zaopatrzenie się w dobrej jakości płyn do spryskiwaczy, który powinien być dopasowany do aktualnej pory roku. Trzeba też pamiętać o regularnym odmrażaniu samych piór wycieraczek samochodowych. Niestety ich gwałtowne oderwanie od zamarzniętej szyby może się skończyć kiepsko.

Wymiana wycieraczek samochodowych

Wielu ekspertów jest zdania, że wycieraczki dobrze pracują jedynie przez pół roku od chwili ich zamontowania. W tym czasie wykonują nawet pół miliona cykli wycierania. Z tego powodu należy je regularnie wymieniać, czasem szybciej niż co 6 miesięcy. Niemniej jednak duże znaczenie ma również częstotliwość używania wycieraczek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here