szyba samochodowa

Niewielki kamień podbity przez jadący przed Tobą samochód może być przyczyną powstania odprysku na przedniej szybie. Czasami takie uszkodzenie powiększa się, ograniczając widoczność kierowcy i powodując realne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Na szczęście są spore szanse na to, by uchronić się przed takimi konsekwencjami. Zobacz, czy da się skutecznie naprawić niewielkie uszkodzenie szyby samochodowej!

Naprawa płytkiego odprysku przy pomocy zestawu naprawczego

Płytkie uszkodzenie przedniej szyby pojazdu pozornie nie jest niczym poważnym. Jednak z czasem ma szansę przeobrazić się w realny problem. Taka sytuacja w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do konieczności wymiany całego elementu. Dlatego warto temu przeciwdziałać. Podejmij decyzję o naprawie od razu, jak tylko zauważysz odprysk. 

Do szybkiego zabezpieczenia uszkodzonej powierzchni nadają się tanie zestawy do samodzielnej naprawy odprysków na szybie samochodowej. To podstawowe narzędzie przydatne w sytuacji, gdy na tafli szkła powstanie wgłębienie o ostrych krawędziach. Najlepiej nadają się do własnoręcznej naprawy płytkich ubytków szyby. Domowym sposobem można naprawiać odpryski o średnicy poniżej 2 cm, znajdujące się co najmniej 10 cm od krawędzi szyby. Jeśli uszkodzenie obejmuje większy obszar lub znajduje się tuż przy brzegu, prawdopodobnie konieczna będzie wymiana szyby.

Wypełnianie uszkodzenia żywicą – własnoręczna naprawa odprysku krok po kroku

Niewielkie uszkodzenia szyby można zalać specjalną żywicą. Metoda ta jest dostępna dla każdego, nie zajmuje wiele czasu i daje doskonałe efekty. Podczas wykonywania naprawy bardzo ważne jest zachowanie dużej precyzji. Miejsce uszkodzenia musi być wcześniej dokładnie oczyszczone z fragmentów szkła, ziarenek piasku oraz kurzu. Przydaje się do tego pinezka, która najczęściej jest dołączona do zestawu. Można też użyć zwykłego odkurzacza, pamiętając o tym, by nie uderzyć nim w szybę. Dzięki usunięciu pozostałości zanieczyszczeń żywica wniknie w szczelinę i wypełni ją tak, by spoić ze sobą jej krawędzie. 

Nakładana warstwa musi się dobrze trzymać. W tym celu trzeba przygotować szczelinę i jej otoczenie. Przed aplikacją całą powierzchnię należy starannie odtłuścić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Do nakładania produktu stosuje się specjalny aplikator na przyssawkę. Pamiętaj, by umieścić go dokładnie nad uszkodzeniem. Po usunięciu pęcherzyków powietrza i utwardzeniu żywicy trzeba pozbyć się nadmiaru żywicy przy pomocy ostrego narzędzia, np. żyletki. Na koniec obszar objęty naprawą należy tak wygładzić, by uzyskać płaską powierzchnię. 

Profesjonalna naprawa odprysków na szybie – skuteczny sposób na uszkodzenia

Jeśli zdecydujesz się szybko działać, naprawa odprysku może okazać się skutecznym sposobem na przywrócenie szybie pełnej funkcjonalności. Dobrym pomysłem jest niezwłoczne zgłoszenie się do zaufanego serwisu. W wielu miejscowościach funkcjonują punkty naprawy samochodów zajmujące się naprawą różnych części pojazdów, także szyb. 

Z uwagi na to, że nieumiejętnie przeprowadzona naprawa może skutkować koniecznością kosztownej i czasochłonnej wymiany całego elementu, najlepszym wyjściem jest powierzenie tego zadania profesjonalistom. Tym bardziej, że kontynuowanie użytkowania pojazdu z uszkodzoną szybą zmniejsza bezpieczeństwo, a także może wiązać się z nałożeniem mandatu na kierowcę. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie naprawić uszkodzoną szybę lub obawiasz się, że nie uda Ci się uzyskać odpowiedniego efektu, skorzystaj z pomocy specjalistów z branży motoryzacyjnej. 

Pamiętaj: zawsze, gdy głębsze uszkodzenie zlokalizowane jest na przedniej szybie, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty (sprawdź np. polerowanie-szyb.pl)

Szyba samochodowa z niewielkim uszkodzeniem może nie wymagać natychmiastowej wymiany. Małe, płytkie odpryski można skutecznie naprawić. Najlepiej powierzyć to zadanie pracownikom profesjonalnego warsztatu samochodowego. Doświadczeni specjaliści znajdą sposób na to, by uszkodzenie było mniej widoczne. Przedłużą w ten sposób trwałość szyby i pozwolą na dalsze bezpieczne użytkowanie samochodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here