Nowe kary za “kręcenie” liczników - czy oznaczają, że samochód używany będzie można kupić bezpiecznie?

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem – poprzedni właściciel pojazdu może ukryć wady blacharskie lub mechaniczne, a także zafałszować stan licznika. Osoby rozważające zakup auta z „drugiej ręki” szczególnie obawiają się tej ostatniej praktyki. Żeby zabezpieczyć interesy kupujących, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, które mają surowo karać nieuczciwych handlarzy aut.

Surowsze kary dla zleceniodawców i wykonawców

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i Kodeksu Karnego została przyjęta przez Sejm 18 września br. W myśl nowych przepisów za „przekręcanie” liczników w pojazdach mechanicznych grozić będzie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Sankcje mają objąć nie tylko zleceniodawców – właścicieli firm zajmujących się handlowaniem samochodami, ale również wykonawców, np. mechaników.

Nowelizacja ustawy przewiduje również karę grzywny do 3000 zł dla właścicieli pojazdów, które nie zgłoszą w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany licznika. Informacja o wymianie urządzenia rejestrującego przebieg będzie przekazywana do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Do tej pory stacje miały jedynie obowiązek informowania o przebiegu spisanym w czasie przeglądu technicznego auta – teraz rejestrowana będzie również każda wymiana licznika.

Służby spiszą stan licznika

Znowelizowane przepisy dają również policjantom, służbom celnym, inspekcji transportu drogowego, straży granicznej oraz żandarmerii wojskowej uprawnienia do spisywania stanu licznika pojazdu zatrzymanego do kontroli drogowej – dane mają trafiać do CEPiK i pozwalać na weryfikowanie rzeczywistego przebiegu auta.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że nowe regulacje zostały przygotowane z myślą o ograniczeniu liczby oszustw popełnianych przez handlarzy, którzy często sprowadzają auta z zagranicy i cofają liczniki z myślą o zyskownej sprzedaży. Dzięki nowelizacji ustawy zakup samochodu „z drugiej ręki” będzie odbywał się w bardziej bezpieczny sposób.

Jak przebiega inspekcja używanych aut?

„Przekręcanie” liczników to częsta praktyka wśród sprzedawców aut, jednak interesy klientów mogą też być narażone np. poprzez ukrywanie wad mechanicznych i blacharskich. Interesuje Cię sprawdzenie auta używanego pod względem stanu licznika? Jeśli chcesz mieć pewność, że pojazd nie posiada ukrytych wad, skorzystaj z usług profesjonalnej diagnostyki.

Wyspecjalizowane firmy sprawdzają samochody pod względem grubości lakieru oraz ewentualnych uszkodzeń i kolizji – do weryfikacji używa się precyzyjnych mierników oraz endoskopów. Z kolei na podstawie numeru VIN można uzyskać informację o poprzednich właścicielach pojazdu oraz dowiedzieć się, czy samochód nie został skradziony. Sprawdzenie auta używanego kończy się kompleksowym raportem, który daje klientowi pełen obraz stanu pojazdu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here