Prostowniki i urządzenia rozruchowe – przydatne urządzenia w twoim warsztacie

Są takie sprzęty, który powinien posiadać każdy właściciel samochodu. Znacznie łatwiej można wówczas poradzić sobie z niespodziewanymi awariami. Takimi urządzeniami jest właśnie prostownik i urządzenie rozruchowe.

Kiedy bateria ulegnie wyczerpaniu

Przyjęło się mówić, że akumulator to urządzenie bezobsługowe. Jest w tym dużo prawdy, co nie oznacza, że nie należy się tym zupełnie interesować. Nowa bateria powinna bez doładowania funkcjonować przez około cztery lata. Jednak jak to bywa w przypadku samochodów, każdy przypadek należy rozważać indywidualnie. Wpływ na poziom naładowania akumulatora będzie miało kilka czynników. Jednym z nich jest sposób korzystania z samochodu. Jeśli używamy go sporadycznie i na krótkich trasach, to istnieje ryzyko, że alternator nie zdąży w tak krótkim czasie doładować akumulatora do pełna. Wówczas to z każdym użyciem auta jego poziom naładowania będzie spadał. W ten sposób możemy doprowadzić do sytuacji, gdy nie będziemy w stanie uruchomić pojazdu. W takich sytuacjach przyda nam się prostownik.

Inteligentne ładowania wydłuża żywotność baterii

Urządzenie do ładowania akumulatorów jest dostępne w kilku wariantach – od prostych po trakcyjne. Dla przeciętnego kierowcy najlepszym rozwiązaniem będzie prostownik mikroprocesorowy. Jest on całkowicie bezpieczny dla akumulatora, ponieważ całym procesem steruje ów procesor. Dzięki temu nie dojdzie do przepięć ani przeładowania baterii. Co ważniejsze, aby naładować akumulator nie musimy wcale odłączać go od instalacji elektrycznej. To kolejna praktyczna zaleta. Prostownik z mikroprocesorem dostosuje także prąd ładowania do zmierzonego napięcia. Jeśli bateria zostanie w pełni naładowana, to urządzenie wyłączy się. W ten sposób unikniemy przeładowania i nie będziemy musieli sprawdzać co jakiś czas, czy proces dobiegł końca. To bardzo komfortowe rozwiązanie.

Czym jest urządzenie rozruchowe?

W swoim warsztacie oprócz prostownika warto też mieć urządzenie rozruchowe. Wspomagają one rozruch samochodu, gdy akumulator jest zbyt słaby lub gdy temperatura na zewnątrz utrudnia to zadanie. Sprzęt ten jest całkowicie bezpieczny dla układów elektronicznych samochodzie. Booster zbudowany jest z baterii litowo-jonowej lub litowo-polimerowej. Są one zastosowane nie bez przypadku. Cechują się bowiem dużą pojemnością i długą żywotnością. Aby mogły skutecznie uruchomić silnik, muszą posiadać odpowiednią moc. Najmniejsze urządzenia rozruchowe dostępne na rynku mają około 650A mocy. Wystarczy to na uruchomienie zarówno samochodu z silnikiem benzynowym, jak i diesla. Profesjonalne urządzenia mogą osiągać prąd szczytowy nawet na poziomie 2200A.Tutaj dowiesz się więcej. Boostery są także wyposażone w funkcję podtrzymania, która pozwala na wymianę baterii bez utraty ustawień elektronicznych w naszym samochodzie. To bardzo praktyczna cecha, jeśli nie chcemy stracić określonych danych. Profesjonalne urządzenia rozruchowe z powodzeniem możemy wykorzystać także przy motocyklach, łodziach, czy samochodach ciężarowych.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here