oznaczenie opon

Dzisiaj kierowcy przykładają o wiele więcej uwagi do tego, jakie oznaczenie ma opona. To, dlatego że liczy się jak najlepsza przyczepność w różnych warunkach. To, dlatego jednym z oznaczeń, na jakie zwracamy uwagę jest przeznaczenie opony. Można wymienić opony letnie, zimowe i wielosezonowe. Jeśli chcemy zimą być bezpieczni to wybieramy opony, które mają oznaczenie zimowe. Wtedy wiemy, że jeśli temperatura będzie ujemna to opona zachowa swoje właściwości i będziemy hamować o wiele lepiej.

Oznaczenie prędkości opon

Na oponie znajdziemy nazwę producenta. To ma ogromne znaczenie zawłaszcza, jeśli zależy nam na bardzo dobrych parametrach. Wymienić można trzy rodzaj opon. Najczęściej wybierane opony to klasy budżetowa, później są opony klasy średniej i premium. Te ostatnie to nowinki technologiczne i jeśli mamy nowy samochód o dużej mocy to trzeba takie opony kupować.

Zwracamy uwagę również na indeks prędkości. Jeśli mamy samochód słaby, który jeździ nie za szybko to taki indeks może być na poziomie stu sześćdziesięciu kilometrów na godzinę. Jeśli mamy na oponie oznaczenie Q to znaczy, że właśnie do takiej prędkości opona może bezpieczniej jeździć. Dla większości aut wybiera się oznaczenie T lub H i można wtedy jechać na takich oponach dwieście kilometrów na godzinę.

opona z felgą

W przypadku samochodów mocniejszych, które mogą jechać trzysta na godzinę trzeba będzie szukać opon z oznaczenie Y.  Jeśli przerabiamy samochód i może dzięki swojej mocy pojechać o wiele szybciej niż zakłada to producent to trzeba zadbać o odpowiednie ogumienie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i wiele osób o tym zapomina.

Inne oznaczenia na oponie

Poza wspominanymi oznaczeniami mamy na oponie również jej rozmiar. Może to być, 205/70/15 co to oznacza? To, że opona ma szerokość 205 milimetrów, wysokość, czyli jej profil to 70 milimetrów, a 15 oznacza, że taki jest rozmiar opony podawany w calach. Jeśli dopasujemy oponę to zwracamy na to uwagę i wiemy czy dany model nam pasuje czy nie. Na oponie znajdują się również oznaczenia, które wskazuje czy jest to opona dopuszczona do sprzedaży na terenie UE. Musi mieć odpowiednie certyfikaty i musi spełniać określone wymagania.

Można również na opinie odczytać, z jakiego kraju pochodzi. W przypadku niemieckich opony będzie to oznaczenie Made in Germany. Wiemy wtedy, że opona na pewno jest oryginalna i że można się nią zainteresować.  Oznaczenie opony to również maksymalne ciśnienie, jakie może mieć. Warto się z tym zapoznać, bo można przesadzić z pompowaniem opony i nam wystrzeli. Tym bardziej, jeśli mamy opony w samochodach dostawczych, które będą jeździły pod bardzo dużym obciążeniem.

Jeśli to wszystko sprawdzimy to wiemy, że bezpiecznie można będzie się poruszać po drogach, a na tym nam najbardziej zależy, a przynajmniej powinno. Wybór opon jest bardzo duży, dlatego warto skoncentrować się nad tym, co najlepsze dla naszego samochodu. Inaczej wybieramy opony dla samochodu dostawczego, a inaczej dla osobowego. Inaczej sytuacja też wygląda w samochodach sportowych gdzie jeździ się szybciej i opony odgrywają kluczową rolę w bezpieczeństwie i przyczepności.

Data produkcji kupowanej opony

Na oponie mamy również oznaczenie, po którym wiemy, w którym tygodniu i w którym roku opona jest wyprodukowana. To jest istotne nie tylko przy zakupie używanych opon, ale również nowych czy bieżnikowanych. To, że opona jest nowa nie oznacza, że nie leży tutaj od kilku lat, dlatego sprawdzajmy bardzo dokładnie daty i wtedy wiemy, że na pewno kupujemy coś, co jest nowe i bezpieczne. Zleżałe opony nie nadają się do niczego.

opony

W przypadku używanych opon nigdy nie powinniśmy brać pod uwagę tych, które mają więcej niż dziesięć lat. Dzisiaj naprawdę bardzo tanio można kupić opony z klasy budżetowej i nie trzeba kombinować z używanymi oponami niewiadomego pochodzenia. Takie opony ładnie wyglądają, ale tylko do czasu napompowania i przejechania na nich kilkadziesiąt kilometrów. Nagle okazuje się, że guma jest sparciała i taka opona jest do wyrzucenia. My na tym tracimy i musimy kupić nowe opony.

W takiej sytuacji lepiej będzie od razu takie opony kupić i nie będziemy niepotrzebnie tracić czasu. Warto się nad tym zastanowić, a wtedy na pewno wybierzemy coś, co korzystnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Jeśli już decydujemy się na używane opony to powinny one pochodzić ze sprawdzonego źródła. Wtedy wiemy, że można je kupić i że spełnią nasze wymagania. Bezpiecznie będzie można się poruszać na nich przez najbliższe kilka czy kilkanaście tysięcy kilometrów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here