Czasy, kiedy kupowało się opony byle by jakieś były odeszły w zapomnienie. Dzisiaj, jeśli chcemy kupić opony to trochę bardziej się przyglądamy parametrom. Na pewno oznakowanie typu wielkość opony, szerokości oraz wysokość ma znaczenie. Najważniejsza jest wielkość opony, bo inaczej nie wejdzie nam na felgi, jakie posiadamy. Jeśli chodzi o wysokości to różnić będzie w komforcie jazdy. Im niższy profil opony tym lepiej trzyma się drogi, czyli idealnie nadaje się na autostrady, ale też źle amortyzuje nasze polskie dziury. Jazda po dziurawych drogach na takich oponach oznacza, że mamy praktycznie zerowy komfort.

To jednak nie wszystko, bo na oponach znajdziemy również indeks prędkości. W zależności od tego, jakie osiągi i moc ma nasz samochód takie dobieramy opony. Obecnie są w sprzedaży takie opony, które mogą wytrzymać prędkość przekraczającą trzysta kilometrów na godzinę. Najczęściej jednak wybieramy opony z indeksem ponad dwieście kilometrów na godzinę. Na opinie mamy również oznaczenie, w jakim kraju została wyprodukowana.

Ma to dla nas na pewno znaczenie, a tym bardziej, jeśli chcemy kupić opony drogie. W zamian chcemy otrzymać oryginalne opony, które bardzo dobrze będą spisywały się w naszym samochodzie. Na opinie można również znaleźć tydzień oraz rok produkcji. Nawet, jeśli kupujemy nowe opony to trzeba to sprawdzać. Może się okazać, że opony są nowe, ale mają już nawet kilka lat. Zleżałe opony to nic dobrego i możemy się o tym szybko przekonać, dlatego wybieramy nowe opony z tego roku, jaki mamy dzisiaj.

Co jeszcze można znaleźć na oponie?

Oczywiście na oponie znajduje się jej nazwa czy nawet ilość warstw osnowy i opasania. Z informacji, jakie znajdują się na oponie dowiemy się również czy jest wzmacniana i czy jest bezdętkowa. Można również tam znaleźć sposób montażu opony. Chodzi głownie o to czy jest to bieżnik kierunkowy czy zwykły. Trzeba się tych strzałek pilnować, bo założenie odwrotnie opony nie oznacza dla nas nic dobrego. Na większość z tych oznaczeń nie zwracamy podczas zakupu uwagi.

Dla nas najważniejsze jest to żeby rozmiar pasował, bo wtedy możemy szybko opony przełożyć i jeździć na tych nowych. Na takiej opinie można też znaleźć oznaczenie czy jest to tylko opona na śnieg, a może na śnieg i błoto? Może też być opona letnia. Czasami warto popatrzeć na swoje opony, a wtedy możemy z nich wyczytać coś ciekawego. Następnym razem, kiedy będziemy kupować opony to będzie już dla nas nieco jaśniejsze, co ten producent nam zaznaczył i napisał.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here