Porządki w ogrodzie

Koniec roku to czas, kiedy warto przeprowadzić porządki w ogrodzie. Staranne przygotowanie terenu wokół budynku pozwoli roślinom łatwiej przetrwać trudniejsze, zimowe warunki, a zarazem ułatwi zaprowadzenie ładu na posesji już na wiosnę. W tym okresie dobrze będzie ostatni raz skosić trawę, usunąć opadłe liście, przyciąć drzewa oraz okryć wrażliwe krzewy. Jak prawidłowo przeprowadzić niezbędne czynności przed nadejściem zimy?

Koszenie trawnika

Ostatnie koszenie trawnika warto przeprowadzić w listopadzie. Trawę skracamy nieco wyżej niż w sezonie, na wysokość około pięciu centymetrów – dzięki temu nie będzie ona wrażliwa na przemarznięcie. Pozostawienie dłuższych źdźbeł może natomiast zwiększać ryzyko rozwoju pleśni śniegowej. Prace na równej murawie o znacznej powierzchni prowadzimy za pomocą tradycyjnej kosiarki na kołach. Na mniejszym terenie, a także w trudniej dostępnych miejscach przydatna będzie kosa spalinowa, która ułatwi skrócenie trawy przy murach, ogrodzeniu czy też skarpach.

Grabienie liści

Przed zimą należy starannie oczyścić trawnik z zalegających liści. Pozostawione na murawie mogą sprzyjać jej żółknięciu i gniciu, a w konsekwencji – powstawaniu nieestetycznych dziur. Opadłe liście można zgarnąć w jedno miejsce przy pomocy grabi lub zastosować specjalny odkurzacz ogrodowy. Kopiec z suchych liści usypany pod drzewem może stać się zimową kryjówką dla jeży lub biedronek. Można także wykorzystać pograbione liście jako ochronną warstwę na rabaty lub wrzucić je do kompostu.

Przycinanie drzew

Zanim nadejdą mrozy, dobrze będzie przeprowadzić jesienne przycinanie gałęzi – zarówno w starszych, jak i nowo posadzonych drzewach i krzewach. Usuwamy odnogi chore, uschnięte, zniekształcone oraz przerośnięte, używając do tego celu sekatora lub piły. Powstałe rany warto zabezpieczyć specjalną maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym. Rozdrobnione gałęzie można będzie umieścić w kompoście, gdzie zmienią się one w odżywczy nawóz. Staranne przycinanie sprawi, że wszystkie gatunki zachowają ładny pokrój, a wiosną będą obficie kwitnąć i owocować. Jednocześnie należy pamiętać, że jesienią nie wolno obcinać gałęzi odmian zimozielonych, gdyż ich pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Okrywanie roślin

Jesienią niezbędne będzie także okrycie wrażliwych roślin – bylin, krzewów, ozdobnych traw czy drzewek owocowych, które pozostają na zewnątrz przez cały rok. Pracy tej nie należy wykonywać zbyt wcześnie, umożliwiając poszczególnym gatunkom przystosowanie się do niskich temperatur. Osłony z włókniny, iglastych gałązek lub słomianych mat warto zamocować dopiero po pierwszych przymrozkach. Wieloletnie rośliny w donicach trzeba będzie przenieść do chłodnego pomieszczenia, w którym pozostaną one aż do wiosny.

Jesień to doskonały czas na ostatnie prace w ogrodzie. Grabienie liści, koszenie trawnika, przycinanie gałęzi oraz okrywanie roślin pomoże przetrwać kwiatom, krzewom i drzewom najtrudniejsze zimowe warunki. Staranne przygotowanie terenu znacząco usprawni także wiosenne czynności w ogrodzie, ułatwiając zachowanie jego wysokiej estetyki przez cały rok.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here