Poruszanie się samochodem, to wielka wygoda i ułatwienie życia codziennego. W dzisiejszych czasach możliwość jazdy autem nie jest rzeczą niemożliwą, jak również nieosiągalną. Coraz więcej społeczeństwa posiada własne auto, które wykorzystuje w wielu celach.
Postęp nauki i technologii, stara się jednak coraz bardziej ulepszyć transport, jak również zapobiegać powstawaniu niekorzystnego wpływu spalin na środowisko i przyrodę. Idąc ta myślą, coraz częściej można spotkać się z samochodami sterowanymi elektrycznie, a korzystanie z nich emituje mniej spalin i pozytywnie wpływa na ludzi i naturę. Czym charakteryzują się samochody elektryczne? Jakie maja zalety a jakie wady?
Z czego zbudowany jest pojazdy elektryczny?
Samochód elektryczny to pojazd, który “jeździ na prąd”, a więc do poruszania się i działania nie wymaga tankowania benzyny, ropy czy gazu. Ograniczenie tego rodzaju substancji zmniejsza emisję spalin i niekorzystnych elementów do środowiska, a samo działanie pojazdu jest bardziej ekologiczne, niż użytkowanie standardowych rozwiązań.
Samochód elektryczny swoją budowa zewnętrzną nie różni się wiele od standardowych pojazdów, a jego budowa zależna jest od producenta i marki pojazdu. Jedyną różnicą w wyglądzie zewnętrznym jest brak rury wydechowej, która jest jednym z głównych elementów popularnych, spalinowych aut. Podczas jazdy samochodu elektrycznego zauważalna jest również cicha i miarowa praca silnika, a sam pojazd nie wydaje i nie emituje hałaśliwych odgłosów warczenia oraz tłuczenia się.
O ile wygląd zewnętrzny obydwóch samochodów jest do siebie zbliżony, o tyle to co znajduje się pod maską od razu klasyfikuje pojazdy. Gruntowna i widoczna równica uwydatnia się w podwoziu samochodu. W samochodzie elektrycznym nie znajdziemy układu wydechowego, silnika spalinowego ani skrzyni biegów. Natomiast dodatkowymi elementami są: silnik elektryczny do samochodu, a także spore baterie – akumulatory. Baterie wchodzące w skład wyposażenia samochodu elektrycznego to element ważący nawet do pół tony, a wielkością swoją zajmują sporą cześć podwozia.
Element ten to najdroższa, najcięższa oraz największa cześć “elektryka”. Baterie te przechowują energię potrzebną do uruchomienia i poruszania się pojazdu. Żywotność i naładowanie baterii mierzy się w kilowatogodzinach, a pojemność tego rodzaju baterii to od 30 do 100 kilowatogodzin. Oznacza to, że na pełnym naładowaniu możliwe jest przejechanie od około 150 km do nawet 500 km. Ekonomiczna jazda znacznie wpływa na wyczerpanie baterii i długość możliwej do pokonania trasy.
Kolejnym ważnym elementem jest silnik elektryczny do samochodu
Część ta to prosta, znana od wielu lat konstrukcja, która składa się z kilkudziesięciu części – podczas, gdy tradycyjny silnik posada ich nawet do kilku tysięcy. Sama zasada działania silnika elektrycznego jest prosta i niewymagająca. Silnik ten działa poprzez przyłożenie odpowiedniego napięcia oraz wprowadzenie i przełożenie go na ruch obrotowy. Ilość obrotów zależna jest od wysokości napięcia.
Samochody z napędem elektrycznym uzyskują nawet do kilkunastu tysięcy obrotów na minutę. Ciekawostka jest to, iż nowoczesne samochody elektryczne nie posiadają skrzyni biegów. Najczęściej posiadają one jeden bieg, plus bieg wsteczny, który jest uzyskiwany poprzez odwrotne działanie i przyłożenie napięcia. Sam silnik połączony jest z podwoziem za pomocą przekładni, która składa się z trzech zazębionych na stałe kół zębatych.
Dla podwyższenia komfortu, ergonomii i ekonomii jazdy coraz częściej mówi się o zamontowaniu dwóch silników elektrycznych, które zwiększą możliwości pojazdu. Używanie i posiadanie samochodu elektrycznego niesie za sobą wiele pozytywów. Głównymi zaletami korzystania z elektrycznego napędu są: koszty utrzymania i eksploatacji samochodu,
Koszty związane z elektrycznością są znacznie łatwiejsze do przewidzenia, jak również posiadają niższe ceny, w porównaniu z kosztami paliwa. Kolejną zaleta jest dbałość o środowisko i ekologię. Zaleta tego typu rozwiązania jest również możliwość odzyskania prądu podczas hamowania. Jazda samochodem elektrycznym posiada także kilka wad, a najbardziej widoczną jest wysoki koszt kupna samochodu, a także nadal niewielkie możliwości naładowania pojazdu.