sprawdzenie vin w audi

Wszystkie samochody poruszające się po drodze mają swój numer VIN. Czym on jest? Jest to skrót z języka angielskiego (Vehicle Identification Number) co oznacza numer identyfikacji pojazdu. Potocznie jest on nazywany numerem nadwozia. Najważniejszą jego cechą jest to, że jest to unikatowy dla każdego pojazdu. Nie ważne czy jest to samochód osobowy, motor, czy ciężarówka. Umożliwia on identyfikacje danego pojazdu, a także poznanie jego historii napraw czy wypadków.

Numer ten niezwykle przydaje się w sytuacji, w której planujemy zakup samochodu używanego. Sam ostatnio przymierzałem się do zakupu upragnionego audi. No i właśnie. Jak przebiega sprawdzenie VIN w audi lub w jakimkolwiek innym samochodzie. Numer VIN widnieje w dowodzie rejestracyjnym w polu „E”. Ponadto można doszukać się go również na szybie przedniej samochodu. Jest to ciąg 17 znaków, tak więc trudno go przeoczyć.

Ostatnim, a zarazem najważniejszym miejscem, w którym znajduje się ów numer to elementy nadwozia. W przypadku poprzednich miejsc łatwo o preparacje VIN, a przypadku nadwozia jest to bardzo trudne. Podczas zakupu samochodu warto porównać z sobą wszystkie odnalezione numery czy aby na pewno się zgadzają ze sobą.
Tak jak już wcześnie wspomniano, sprawdzenie numeru VIN, daje możliwość sprawdzenia historii samochodu.

Ponadto możemy dowiedzieć się, gdzie został wyprodukowany. Trzy pierwsze znaki oznaczają producenta i kraj, z którego pochodzi producent. Przykładowo, samochody zaczynające się „1” są produkowane w USA. Kolejna część VIN-u zawiera informacje czy samochód jest wyposażony np. w poduszki powietrzne, czy jest to sportowe coupe czy jednak rodzinny van. Ostatnie znaki w numerze VIN informują użytkownika, z jakiej dokładnie fabryki pochodzi oraz w którym roku został wyprodukowany. Znajomość tego typu informacji z pewnością uchroni nas przed kupnem „bubla”.

Jakie dokładnie informację możemy uzyskać z numeru VIN?

Posiadając numer VIN jesteśmy w stanie sprawdzić historię odczytów licznika. Na podstawie historii z ostatnich lat można zauważyć, czy samochód był „kręcony”. Jeżeli przebieg w pewnym momencie się cofnął lub przez rok wzrósł zaledwie parę kilometrów to powinno nam to dać do myślenia czy obecny stan licznika jest wiarygodny czy nie.
VIN również informuje o możliwych kolizjach i wypadkach w przeszłości. Dzięki sprawdzeniu historii pojazdu można łatwo rozstrzygnąć, czy samochód jest rzeczywiście „bezwypadkowy” czy niestety trafił do bardzo zaradnego lakiernika, który ukrył wszelkie defekty.

vin w audi

Nie rzadko znajdziemy również zdjęcie pojazdu po stłuczce. Nie rzadko się zdarza, że przyszły właściciel kupuje samochód „zrobiony” z kilku innych aut.
Jeżeli ktoś zgłosi kradzież samochodu, jest on wyszukiwany na podstawie numeru VIN. Oznacza to, że sprawdzając numer podwozia, można dowiedzieć się, czy dany samochód nie stał się przypadkiem przedmiotem kradzieży. Kupując kradziony samochód można przysporzyć sobie wielu kłopotów, mimo tego, że sami nie zrobiliśmy nic złego.

Bywa i tak, że kupując używany samochód często sprzedający zachwala nam model, twierdząc, że to najbogatsza wersja. Tak jak wcześniej wspomniano, VIN ma ukrytą w sobie informację o wyposażeniu danego modelu. Można wtedy zweryfikować które części zostały dokupione przez właściciela lub które są po prostu tanimi zamiennikami.

No dobrze, a więc znamy już numer VIN naszego samochodu

W jaki sposób można prześledzić jego historię? Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się strony internetowe zawierające bazy danych na temat samochodu o danym numerze VIN. Większość z nich jest jednak płatna. Odwiedzając liczne fora można natrafić na te bezpłatne. Na szczęście rząd umożliwił sprawdzenie numeru VIN, bezpłatnie na stronie rządowej.

audi quattro

Stronę można bardzo łatwo wyszukać, wpisując VIN gov w wyszukiwarce. Niestety nie dla wszystkich samochodów jest prowadzona takowa usługa. Mowa tu o starszych modelach, które obecnie liczą grubo ponad dziesięć lat. W takim przypadku możemy udać się do serwisu ASO, gdzie za drobną opłatą można wyciągnąć potrzebne informacje na temat samochodu na podstawie numeru VIN. Ktoś, kto nie lubi wydawać pieniędzy może nie być zachwycony tym faktem, jednak lepiej wydać 50 zł na sprawdzenie numeru VIN niż później paru tysięcy na naprawę używanego pojazdu.

Sprawdzenie VIN w samochodzie nie tylko zaoszczędzi nasze pieniądze, unikając kupienia „wraka”. Lecz również przyśpieszy czas szukania wymarzonego samochodu. Znając jego całą historię poznajemy lepiej stan techniczny auta, dzięki czemu łatwiej nam wybrać model, który chcemy.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here