Stalowe osłony silnika vs plastikowe

Silnik jest elementem niezwykle wrażliwym zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i zalanie. Ze względu na niski stan dróg problem ten nie dotyczy tylko aut terenowych, ale również samochodów, które w dużej mierze poruszają się po drogach utwardzonych. Z tego powodu warto zainwestować w osłonę silnika. Umożliwia ona zmniejszenie szansy na zalanie elektroniki podczas wjazdu w dużą kałużę, czy też zwiększy żywotność silnika poprzez osłonięcie go od wystających kamieni itp. Coraz więcej osób zwraca też uwagę na potrzebę stosowania dodatkowej osłony silnika.

Na rynku wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje osłon silnika. Są to Plastikowe osłony silnika oraz stalowe osłony silnika. Czym się różnią i która będzie lepsza?

Osłona plastikowa

Najczęściej stosuje się je w autach niewielkich, w których każdy dodatkowy kilogram w negatywnym stopniu odbija się na jakości jazdy. Charakteryzuje się niskim kosztem oraz bardzo dużą łatwością montażu wynikającą z niskiej wagi. Aspekty ochronne są jednak umiarkowane. Dlaczego? Ze względu na mało wytrzymały materiał osłony plastikowe mogą połamać się w kontakcie z większym kamieniem, czy koleiną. Sytuacja taka może być bardzo niebezpieczna dla silnika, ponieważ uszkodzona osłona, może dostać się do wielu ważnych elementów, tym samym uszkadzając je. Sprawdzi się ona dlatego głównie jako ochrona przed ewentualnym zalaniem.

Osłona stalowa

Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą, będzie na pewno dużo większa waga tego rodzaju osłon. Są one konstruowane z blachy o grubości 2-3 mm. Sprawia to, że charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Zniweluje to więc problem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Dodatkowo ze względu na wyższą wytrzymałość zwiększa się trwałość produktu. Dzięki temu może być on używany nieprzerwanie przez praktycznie cały okres użytkowania samochodu. Stalowe osłony silnika bywają jednak droższe, od ich plastikowych odpowiedników. Nie należy tego rozpatrywać w kontekście wady. Ze względu na to, że osłon stalowych w przeciwieństwie do plastikowych można używać nieprzerwanie przez wiele lat, inwestycją taką można sporo zaoszczędzić.

Co lepsze?

Osłony plastikowe sprawdzą się bez wątpienia w autach małych oraz takich, którzy nie chcą inwestować dużo w swój samochód. Pomimo niskiej trwałości, dość skutecznie chronią przed wodą, mogą jednak być niebezpieczne dla silnika po uszkodzeniach mechanicznych. Dodatkowo długo eksploatowana osłona, która w niektórych miejscach popękała, może być bardzo głośna w trakcie jazdy. Osłony stalowe mimo wyższego kosztu przewyższają plastikowe odpowiedniki pod każdym kątem, poza wygodą montażu. Są wytrzymalsze, bezpieczniejsze, oraz lepiej chronią. Ze względu na stosowanie w nich specjalnych powłok, nie są podatne na korozję. Zarówno osłony plastikowe, jak i stalowe są dostosowane do aerodynamiki samochodu, oraz jego budowy. Może to w dużym stopniu zmniejszyć opory powietrza w trakcie jazdy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here