szkoła nauki jazdy

Kurs na prawo jazdy każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej rozpocząć może na trzy miesiące przed swoimi osiemnastymi urodzinami. Zazwyczaj okres ten przypada w drugiej lub trzeciej klasie szkoły średniej i wówczas młodzi ludzie masowo zwalniają się z zajęć lekcyjnych, ponieważ odbywają kursy na prawo jazdy.

Jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu wielu licealistów, ponieważ bardzo długo czekali na możliwość jeżdżenia samochodem i wreszcie mają szansę rozpocząć drogę, która przybliży ich do zdobycia wymaganych uprawnień. Wielu młodych ludzi czeka także na prawo jazdy, ponieważ wreszcie chce dojeżdżać do szkoły samochodem zamiast uciążliwymi często pociągami lub autobusami. Możliwość prowadzenia własnego auta daje ogromny komfort, a wielu także niesłabnące poczucie satysfakcji.

Od razu na początku nauki bardzo ważna staje się wybrana przez kursanta szkoła nauki jazdy

Decyzja ta powinna być podjęta bardzo dokładnie, ponieważ w dużej mierze od skuteczności prowadzonych kursów zależy późniejsze powodzenie na egzaminach praktycznych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Warto wykupować kursy w takich szkołach nauki jazdy, które mają większość dobrych opinii oraz dobrą średnią zdawalności na egzaminach – ten ostatni parametr jest dosyć łatwo sprawdzalny, ponieważ raporty podawane są przez WORD do jawnego wglądu.

Przed zapisaniem się na kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy należy się także popytać znajomych, którzy już ten etap mają w życiu za sobą i mogą poradzić swoim doświadczeniem. To zawsze bardzo wiele daje w kontekście dokonywania własnych wyborów. Z konkretnych parametrów technicznych najlepiej wybrać taką szkołę jazdy, gdzie podczas kursów będzie się jeździło w tym samym modelu samochodu, który znajduje się we flocie wybranego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

instruktor nauki jazdy

W taki sposób egzamin zdać jest dużo łatwiej i przystępniej, ponieważ nie trzeba zastanawiać się i stresować tym, gdzie chociażby znajduje się włącznik światła czy w jaki sposób w danym samochodzie otwiera się klapę przednią.

Dobrze również wybierać taką szkołę jazdy, która posiada własny plac szkoleniowy, na którym będzie można bez limitu ćwiczyć jazdę po łuku oraz wjazd na wzniesienie z hamulca ręcznego. Można bowiem wynająć w celach ćwiczeniowych plac WORDu, ale trzeba uiszczać w tym celu każdorazowo drobną opłatę.

Nauka jazdy zaczyna się od części teoretycznej, która powinna się składać na trzydzieści godzin wykładu. Dodatkowym punktem jest obowiązkowe szkolenie pierwszej pomocy, które ma na celu przekazać określone zachowania, które powinniśmy uczynić jeśli przyjdzie nam kiedyś ratować czyjeś życie w kryzysowych sytuacjach. Część teoretyczna najczęściej kończy się testem wewnętrznym, który ma na celu sprawdzić czy kursant opanował faktycznie obowiązujący go materiał i jest gotowy, aby wyjechać na ulicę.

Nie powinno bowiem być tak, że osoba nieznająca znaków i przepisów ruchu drogowego siada za kierownicą pojazdu, nawet jeśli po prawej stronie siedzi instruktor. Szkolenie praktyczne również trwa trzydzieści godzin zegarowych, aczkolwiek kursanci bardzo często dokupują dodatkowe jednostki, ponieważ nie czują się jeszcze odpowiednio przygotowani do egzaminu. Warto powiedzieć, że owo trzydzieści godzin wyjeżdżone ma być ogólnie po ulicach, a nie koniecznie po mieście, w którym będzie się zdawać egzamin.

nauka jazdy

Można więc zapisać się do szkoły jazdy, która znajduje się godzinę jazdy od miasta, w którym będzie się zdawać egzamin, a czas na dojazd liczyć w poczet kursu. Nie dla wszystkich będzie to bowiem dobre rozwiązanie, ponieważ mimo wszystko jazda po prostej drodze na terenach wiejskich różni się znacząco od manewrowania pomiędzy skrzyżowaniami, światłami i rondami w miastach. Oczywiście warto jest potrafić wrzucić piątkę, czego zazwyczaj dokonać można dopiero poza miastem, aczkolwiek wiadomym jest również, że więcej umiejętności nabywa się podczas jeżdżenia w warunkach trudniejszych.

Po przejściu całego kursu szkoła jazdy załatwia formalności z WORDem, a następnie umożliwia kursantowi podejście do egzaminu państwowego. Czasami poprzez szkołę jazdy istnieje możliwość umówienia się na egzamin, jeśli ma ona dobry kontakt z WORDowskim sekretariatem. Odbywają się one zazwyczaj od godziny siódmej.

Umawianie się na poranne godziny przynosi mniej czekania – z każdą kolejną godziną przesunięcia w większości WORDów są już spore, a co za tym idzie rośnie stres i presja. Niektórzy jednak nie czują jeszcze rano dobrze i wolą wyspać się przed ważnym dniem, aby był to egzamin ostatni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here