Każdy fan czterech kółek zaprząta sobie głowę tym jak wygląda w oczach innych jego samochód. Oczywistym faktem jest to, że dobrze dopasowane felgi, mogą podwyższyć jego atrakcyjność. Wielu z nas chce mieć po prostu ładne felgi. Dla osób nieposiadających felg, czyli takich, które jeżdżą na tak zwanych stalówkach lub co gorsze dla osób „uzbrojonych” w kołpaki, wybór felgi to trudny proces.
Ceny felg znacznie się różnią
Można kupić używane felgi, niższy koszt. Jednak w przypadku takiego zakupu możemy natknąć się na przetarte obręcze, mocno zabrudzone brzegi lub nawet na popękane felgi. Zdecydowanie bezpieczniejszym zabiegiem będzie zakup nowych lub kupno używanych, jednak z znanego nam źródła. Kupno nowych wymaga niestety sporego wkładu finansowego. Ceny wahają się od kilku set do nawet kilku tysięcy złoty za komplet, nie licząc opon. Tak trudny i drogi wybór mogą ułatwić nam specjalne programy umożliwiające komputerową wizualizację, jak nasze auto będzie wyglądać z wybranymi felgami.
Prócz programów wizualizacyjnych, warto sięgnąć po wiedzę oraz doświadczenie innych użytkowników modelu naszego samochodu. O takie informacje najłatwiej na forach wybranego modelu. Można również skorzystać z wachlarzu felg oferowanych przez producenta naszego samochodu. Niestety zakup u producenta, również wiąże się z wyższym kosztem. Podczas doboru felg do samochodu, warto zastanowić się nad rozmiarem samej obręczy.
Oczywiście każdy marzy o dużej, widocznej z daleka feldze. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że im większa felga tym większa jej cena, plus większy koszt opon. Zbyt duża felga może również ocierać się o nadkola auta, co nie jest przyjemnym doznaniem podczas jazdy. Podczas sezonu zimowego, wysoka felga może gromadzić na sobie śnieg, a w ostateczności uszkodzić nadkole pojazdu.
Zbyt mała felga może wydawać się „śmieszna”. Oraz powodować otarcia błotnika o ziemię lub progi zwalniające. Dlatego należy odnaleźć złoty środek. Warto powołać się wtedy na instrukcję producenta, który przewiduje dla każdego modelu samochodu maksymalną oraz minimalną wielkość felgi.
Osoby posiadające felgi są w lepszej sytuacji
Wystarczy parę prostych zabiegów, aby sprawić, że nasz samochód będzie miał zadbane i ładne felgi. Prawie w każdym mieście znajduje się już usługa czyszczenia i renowacji felg. Oczywiście nie jest to tania opcja, jednak daje dosłownie drugie życie naszym felgą. Jeśli chodzi o domowe sposoby na uzyskanie ładnych felg to efekt taki można uzyskać mozolną, lecz strasznie satysfakcjonującą pracą. W większości sklepach znajdziemy środki przeznaczone do polerowania felg, warto pokusić się o te z przysłowiowej wyższej półki by efekt był bardziej zadowalający.
Na czyszczenie felg trzeba przeznaczyć sobie dzień pracy. Odkręcić koła, by móc mieć dostęp do wszystkich płaszczyzn naszej felgi. Następnie przejść do czyszczenia mechanicznego (używając gąbki). Po dokładnym umyciu i spłukaniu, osuszyć felgi i przejść do etapu polerowania. Zabieg polerowania powinien być zgodny z zaleceniami producenta środku polerującego. By koła uzyskały tak zwany efekt „lustra” warto taki zabieg powtórzyć w krótkim czasie.
W jaki sposób można dbać o to by efekt ładnych felg utrzymał się dłużej?
Przede wszystkim unikać agresywnej jazdy. Często kończy się ona uderzeniem kołem o chodnik. Co może spowodować zarysowanie obręczy lub ich pęknięcie co wiąże się z całkowitym uszkodzeniem. Ponadto należy unikać szybkiej jazdy po drogach nie asfaltowych. Odpryski oraz różne zabrudzenia mogą w krótkim czasie zepsuć naszą pracę.
Co jakiś czas warto „przejechać” się na myjnie samochodową i opłukać felgi z nagromadzonego piasku oraz innych zabrudzeń. W sezonie zimowym jest to niezwykle ważne z uwagi na panującą na polskich drogach sól, używaną do walki z zaśnieżonymi odcinkami jezdni.
A w przypadku „pustego” portfela, warto zastanowić się nad malowaniem felgi. Malowanie zakrywa większość uszkodzeń, odświeża felgę, a dobry dobór koloru może nadać samochodowy indywidualny styl. Jeżeli i malowanie jest dla nas zabiegiem zbyt drogim, lub czasochłonnym, można pokusić się o nakrętki na śruby koła. Prawie każdy producent udostępnia takie nakrętki z własnym logo.
Dzięki takiemu zabiegowi nawet pospolite „stalówki” mogą zyskać na wyglądzie. Wybór w kształcie oraz malowaniu nakrętek na śruby koła jest naprawdę ogromny. Takowe można odnaleźć na wielu portalach aukcyjnych w Polsce. Jest to niewielki wydatek, zwykle rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Podsumowując, użyję parafrazy wierszyka dziecięcego, by ładne felgi mieć, trzeba tylko chcieć.