tanie części samochodowe

Na pewno wielu z was niejednokrotnie zastanawiało się nad tym, czy tanie części samochodowe muszą od razu oznaczać gorszą jakość i odwrotnie: czy droższe części samochodowe zawsze będą się charakteryzować wyższą jakością?

Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w mniejszym krótkim artykule

Na wstępie należy zaznaczyć, że wszystkie części samochodowe można ogólnie podzielić ze względu na ich jakość na trzy kategorie:
pierwszą kategorię stanowią części o jakości oryginału, czyli części na tak zwany pierwszy montaż, drugą grupę stanowią części o jakości zbliżonej do oryginału, a trzecią i zarazem bardzo obszerną grupą są tak zwane zamienniki, czyli części tańsze o nieco niższej jakości.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby kupowanie tanich części, czyli zamienników ale o jakości zbliżonej do oryginału. Niestety przeważnie nie jest to możliwe. Ale możemy wypróbować kupować tanie części samochodowe o jak najlepszej jakości. Jak tego dokonać?

Pierwszym krokiem jest posiadanie dokładnej wiedzy na temat części, jakiej potrzebujemy. Drugim krokiem będzie znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym kupimy daną część.
I tutaj dochodzimy do bodajże najważniejszej rzeczy, jaką jest właśnie znalezienie właściwego źródła pozyskania części.

Ogólnie rzecz biorąc, możemy wyróżnić trzy najbardziej popularne sposoby pozyskania części motoryzacyjnych. Pierwszą z nich są sklepy motoryzacyjne i hurtownie. Drugą są sklepy internetowe, czyli zakupy online. Trzecią możliwością jest zlecenie zakupu części przez warsztat samochodowy, w którym będziemy dokonywać naprawy auta. W tym trzecim wariancie najlepiej, gdyby mechanik był zaprzyjaźnioną osobą, której możemy zaufać.

sprzęgło

Każda z powyższych opcji ma swoje plusy i minusy. Kupując w hurtowni albo w warsztacie samochodowym, narażamy się na wyższe koszty zakupu części, natomiast kupując przez internet możemy nie otrzymać wystarczająco obszernej informacji na temat kupowanego produktu, co może skutkować tym, że kupimy nie taką część jak chcieliśmy.

A więc cała rzecz sprowadza się do tego, aby mieć jak najdokładniejszą wiedzę na temat części, które chcemy kupić oraz tego co oferuje rynek. Dysponując taką wiedzą możemy śmiało zdecydować się na zakup części przez internet i nawet jeśli będą to tanie części samochodowe to możemy być spokojni o ich jakość. Przecież nie zawsze tańszy zamiennik musi od razu oznaczać zdecydowanie gorszą jakość. Jest wiele zamienników, które swoją jakością tylko nieznacznie ustępują częściom oryginalnym lub też są praktycznie takie same.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni swojej wiedzy, lepiej zlecić zakup tańszych części zaprzyjaźnionemu mechanikowi, który skorzysta ze swojego doświadczenia i w naszym imieniu dokona właściwego zakupu. Wybór tej opcji wydaje się całkiem sensowny, ponieważ sprawdzony mechanik dokona trafnego wyboru i w razie czego weźmie odpowiedzialność na siebie. Cena części może być nieznacznie wyższa niż np. w sklepie internetowym, ale na pewno będzie niższa niż w przypadku, gdybyśmy kupili część oryginalną.

Ale co zrobić, jeśli sami nie mamy wystarczającej wiedzy i doświadczenia aby dokonać samodzielnego, pewnego zakupu w sklepie internetowym, jednocześnie nie mamy również żadnego zaprzyjaźnionego mechanika a przy tym wszystkim nie mamy zbyt zasobnego portfela i nie chcemy zlecić naprawy a ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi)? W takiej sytuacji pozostaje nam odpowiednią wiedzę zdobyć, np. poprzez wertowanie rozmaitych stron internetowych.

części samochodowe

Warto również odwiedzić jakieś fora, na których jest poruszany temat związany z naszym modelem samochodu i rodzajem usterki, która nam się przytrafiła. To naprawdę często bardzo cenne źródło informacji.

Dodatkowo, aby zyskać 100% pewność odnośnie tego, że kupujemy właściwą część, która będzie pasowała do naszego samochodu, powinniśmy zdobyć numer naszej pierwotnej części, która się zepsuła, czyli numer oryginału. Dysponując taką informacją możemy podczas kupowania tańszego zamiennika zażądać ostatecznego potwierdzenia, czy kupowana przez nas część jest tym produktem, o który nam chodzi.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Decydując się na tanie części samochodowe pamiętajmy jednak o tym, że średnio rzecz biorąc są one gorszej jakości niż droższe oryginalne części. Nie musi tak być, ale powinniśmy być na to przygotowani, dlatego tak dużego znaczenia nabiera wcześniejsze odpowiednie przygotowanie się do zakupu i sprawdzenie na ile to tylko będzie możliwe, jaka jest jakość wybranego przez nas zamiennika i jakie gwarancje daje producent oraz sprzedawca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here