czyszczenie tapicerki samochodowej

Każdy właściciel samochodu doskonale wie, jak ciężko utrzymać tapicerkę samochodową w czystości. Szczególnie w przypadku gdy często pokonuje się długie trasy z dodatkowymi pasażerami.

Jest to także niezwykle trudne, zwłaszcza gdy samochodem podróżują małe dzieci czy zwierzęta domowe, na przykład psy czy koty, które dodatkowo pozostawiają po sobie ciężką do usunięcia, znaczną ilość sierści. Zabrudzenia wynikają zazwyczaj z rozlanych płynów, na przykład kolorowych napojów bądź z rozsypanej, wtartej w fotele samochodowe przez dzieci żywności.

W zależności od rodzaju tapicerki, na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty ułatwiające czyszczenie nawet uciążliwych zabrudzeń. Koszt takiego środka chemicznego zazwyczaj nie przekracza trzydziestu złotych. Takie preparaty dostępne są zazwyczaj na stacjach benzynowych, w sklepach internetowych, w sklepach motoryzacyjnych, w sklepach chemicznych, drogeriach, a także w wielu marketach i dyskontach.

Warto zakupić także odpowiednie gąbki i szmatki, które zwiększa skuteczność stosowanego preparatu oraz nawilżane chusteczki przeznaczone do pielęgnacji kokpitu samochodowego i pozostałych plastikowych elementów. Chusteczki do kokpitu sprawią, że będzie on pięknie błyszczał a kurz nie będzie na nim osiadał.

Tapicerkę skórzaną należy nie tylko dokładnie czyścić, ale również impregnować specjalistycznym środkiem chemicznym, aby uniknąć nieestetycznych pęknięć na skórzanym materiale. Do czyszczenia uciążliwych zabrudzeń na skórzanej tapicerce nie należy używać ostrych narzędzi i twardych, szorstkich szczotek ani gąbek, aby nie uszkodzić delikatnego tworzywa.

Oczywiście tapicerka skórzana jest zazwyczaj o wiele łatwiejsza w czyszczeniu niż tapicerka materiałowa, ponieważ większość zabrudzeń można usunąć za pomocą mokrej chusteczki, wilgotnej szmatki bądź za pomocą ręcznika papierowego z odrobiną specjalnego preparatu czy wody z mydłem. Skórzane fotele można także od razu dokładnie wysuszyć za pomocą suchej szmatki lub ręcznika, co jest wręcz niemożliwe w przypadku posiadania tapicerki materiałowej.

wnętrze auta błyszczy

Aby tworzywo pięknie się prezentowało i zachowało oryginalny kolor przez długi okres, po zakończonym procesie czyszczenia siedzeniom samochodowym można nadać piękny połysk za pomocą specjalnego preparatu. Taki środek uchroni skórę przed nieestetycznym matowieniem i powstawaniem wytartych, jaśniejszych lub ciemniejszych w zależności od odcienia skóry, plam.

Skórzana tapicerka posiada również wady. Latem tego typu tworzywo wystawione na działanie promieni słonecznych bardzo się nagrzewa, a zimą szybko wychładza i daje nieprzyjemne uczucie zimna i chłodu przy wsiadaniu do samochodu.

W przypadku czyszczenia tapicerki materiałowej można użyć na przykład preparatu do prania dywanów, nanieść go na plamy i po kilku minutach odkurzyć, jednak zdecydowane lepiej jest użyć do tego celu specjalnych środków. Tapicerka materiałowa zazwyczaj potrzebuje dłuższego okresu aby fotele całkowicie wyschły.

W przypadku podejmowania prób samodzielnego czyszczenia tapicerki wykonanej z materiału, należy bardzo uważać, aby nie doprowadzić do powstania zacieków, które po wyschnięciu będą wręcz niemożliwe do całkowitego usunięcia i będą prezentowały się bardzo niekorzystnie i nieestetycznie.

Nie rzadko należy użyć suszarki, aby fotele szybciej wyschły bądź położyć na nich bawełniany ręcznik, który będzie miał za zadanie wchłonąć nadmierną ilość wody, naniesioną na siedzenia w procesie prania tapicerki. W ostatnim czasie wiele firm sprzątających posiada w swojej ofercie skuteczne czyszczenie tapicerki samochodowej.

czyszczenie tapicerki

Taka firma dysponuje specjalistycznym sprzętem, między innymi myjkami, detergentami i odkurzaczami, i z całą pewnością profesjonalnie usunie nawet najtrudniejsze zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc w krótkim czasie. Warto skorzystać z usług takiej firmy w celu odświeżenia tapicerki w swoim samochodzie oraz w sytuacji, gdy powstałe zabrudzenia są niezwykle trudne do usunięcia.

Jest to doskonałe rozwiązanie i gwarancja perfekcyjnego wyglądu foteli. Zazwyczaj tapicerka po tak szczegółowym czyszczeniu przez profesjonalistów wygląda, jak nowa i bardzo przyjemnie pachnie nawet przez długi okres.

Ceny takiej usługi, w zależności od konkretnej firmy i użytych preparatów, mieszczą się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z całą pewnością lepiej zdać się na wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników firmy sprzątającej, aby zaoszczędzić sobie stresu i najczęściej syzyfowej pracy poprzez domowe metody usuwania uporczywych zabrudzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here