Gwarancja na używane auto – jak wygląda naprawa usterek?

Przy zakupie samochodu używanego często możemy spotkać się z ofertą, która dodatkowo obejmuje gwarancję na pojazd. Na czym polega wtedy ochrona gwarancyjna i jak przeprowadza się naprawy usterek?

Gwarancja przez bardzo długi czas była dostępna tylko dla pojazdów nowych. Wówczas, gdy w okresie gwarancyjnym doszło do różnych usterek, za ich naprawę odpowiedzialny był producent pojazdu za pośrednictwem swoich autoryzowanych przedstawicieli.

Dzisiaj z gwarancji można korzystać również w przypadku pojazdów używanych. Ochrona gwarancyjna dostępna jest między innymi przy zakupie samochodów od handlarzy, którzy zajmują się ich regularną sprzedażą, przez niektóre komisy samochodowe, a także przez salony dealerskie, które zajmują się nie tylko oferowaniem aut nowych, ale także tych z drugiej ręki.

Sprawdź, co oferuje gwarancja na używane

Gwarancja na używany samochód może być bardzo kuszącą propozycją – w końcu wtedy, w przypadku usterek, możemy liczyć na bezpłatne naprawy uszkodzonych elementów. W rzeczywistości jednak może być zupełnie inaczej.

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową gwarancyjną, która powinna być przedstawiona nam przez sprzedającego. Może bowiem okazać się, że tak naprawdę gwarancja obejmuje jedynie kilka czy kilkanaście komponentów w danym układzie, albo też nie obejmuje usterek, które zdarzają się najczęściej. W rezultacie naprawa będzie związana z opłatami.

Problemy z gwarancją dotyczą przede wszystkim samochodów kupowanych od handlarzy, którzy oferują samochody sprowadzane z innych krajów, bez wglądu w ich badania techniczne, a nawet historię. W takim przypadku gwarancja najczęściej po prostu będzie odrzucana, jeśli dojdzie do jakiegoś uszkodzenia pojazdu.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem są natomiast gwarancje oferowane na auta używane przez salony dealerskie. W tym przypadku naprawy, na przykład naprawa Ford Warszawa czy w innym mieście, są już pewniejsze. Wynika to także z faktu, że przed wystawieniem na sprzedaż pojazdy u dealerów są dokładnie sprawdzane, dlatego nie kupujemy wtedy kota w worku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here